< sekcia Zahraničie

Kurdské polovojenské oddiely obsadili Sindžár a vyhnali odtiaľ IS

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Veliteľ kurdských oddielov péšmarga Aští Kodžar dnes vyhlásil, že kurdské sily majú úplnú kontrolu nad mestom.

Sindžár 13. novembra (TASR) - Kurdské polovojenské oddiely dnes "zo všetkých smerov" vstúpili do mesta Sindžár na severe Iraku, ktoré jednotky extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) dobyli pred vyše rokom a potom zabili a zotročili tisíce jeho obyvateľov - jezídov.

Obsadenie mesta kurdskými oddielmi potvrdila dnes prostredníctvom oznámenia na sociálnej sieti Twitter kurdská regionálna bezpečnostná rada v severnom Iraku. "IS je porazený a uteká," uvádza sa v tweete.

Veliteľ kurdských oddielov péšmarga Aští Kodžar dnes vyhlásil, že kurdské sily majú úplnú kontrolu nad mestom. Oddiely péšmarga podľa neho ovládli strategicky dôležité body v meste: hlavný štáb polície a miestne sídlo Kurdskej demokratickej strany, ako aj obilné silo, cementáreň, nemocnicu a viacero ďalších verejných budov.

Ako uviedla agentúra Reuters, po vstupe do mesta začali kurdské oddiely s neutralizáciou síl protivníka a prehliadajú ulice i domy. Podľa Reuters sa z mesta ozýva streľba a silné výbuchy.

Do Sindžáru okrem toho začali z hôr ležiacich severne od mesta schádzať ďalší kurdskí povstalci, mnohí podľa Reuters vyzbrojení ručnými protitankovými granátometmi (RPG), ktoré nesú na pleciach.

Kurdský spravodajský portál Basnews informácie o vstupe kurdských oddielov péšmarga do Sindžáru potvrdil. Podľa jeho správ je v meste aj špeciálny tím, ktorého úlohou je zneškodňovať nastražené výbušniny na mestskom území. Výbuch jednej z takýchto náloží nastraženej v dome usmrtil štyroch kurdských povstalcov a zranil ďalších desiatich.

Obsadeniu mesta predchádzalo vo štvrtok dobytie strategicky dôležitej cesty v blízkosti Sindžáru, čím kurdské oddiely odrezali islamistov od jednej z ich najdôležitejších zásobovacích trás, ktorá nepriamo spája dve najväčšie bašty extrémistickej organizácie - mesto Rakka v Sýrii a mesto Mósul v Iraku. Kurdské oddiely péšmarga sa v rámci operácie vtedy prebojovali aj k úradu starostu mesta Sindžár.

Sindžár má symbolický a strategický význam, pretože sa rozkladá po oboch stranách hlavnej cesty spájajúcej bašty Islamského štátu v Iraku a Sýrii, ktorými sú mestá Mósul a Rakka. Dobytie Sindžáru jednotkami IS bolo podnetom na to, aby USA začali nálety v Iraku proti týmto militantom.

Získanie Sindžáru kurdskými oddielmi by preto mohlo byť dôležitým medzníkom v snahách o porazenie džihádistického Islamského štátu. Milície péšmarga sa teraz totiž môžu priblížiť k Mósulu z najmenej troch smerov, čo bude posilou pre každú ofenzívu s cieľom vyhnať IS z jeho bašty na severe Iraku.

Sindžár je jednou z viacerých oblastí, ktoré sú predmetom sporu o administratívnu kontrolu nad nimi medzi irackým Kurdistanom s ústrednou vládou v Bagdade.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.