Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

Kurdský prezident volá po spravodlivosti za útoky na jezídov

Na snímke vodca irackých Kurdov Masúd Barzání. Foto: TASR/AP

Barzání výzvou vystúpil dnes v Duhúku v severnom Iraku na spomienkovej akcii k prvému výročiu útoku IS, pri ktorom prišli o život stovky jezídov a mnohé ženy boli vzaté do sexuálneho otroctva.

Bagdad 3. augusta (TASR) - Prezident irackého Kurdistanu Masúd Barzání dnes vyzval na spravodlivosť voči obetiam masakier a sexuálneho násilia spáchaných pred rokom príslušníkmi extrémistického Islamského štátu (IS) na jezídoch - príslušníkoch národnostnej a náboženskej menšiny v severnom Iraku.

Barzání s touto výzvou vystúpil dnes v Duhúku v severnom Iraku na spomienkovej akcii k prvému výročiu útoku IS, pri ktorom prišli o život stovky jezídov a mnohé ženy boli vzaté do sexuálneho otroctva, pričom časť z nich je v zajatí doteraz. Agentúra DPA pripomenula, že zo strachu pred islamistami svoje domovy opustili desaťtisíce jezídov.

Vlaňajší útok IS v pohorí Sindžár svet šokoval svojou brutalitou a vyvolal reakciu amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý nariadil vzdušné údery na pozície IS. Nálety na výcvikové tábory, pozície a infraštruktúru IS pokračujú doteraz, pričom sa rozšírili aj na časť Sýrie.

Barzání dnes prisľúbil, že žiaden aktér zločinov spáchaných na jezídoch neunikne spravodlivosti a trestu. Zdôraznil, že zločiny spáchané na civilnom obyvateľstve na základe etnickej či náboženskej príslušnosti, z ktorých mnohé by mohli byť kvalifikované ako zločiny proti ľudskosti či vojnové zločiny, nebudú zabudnuté. Dodal tiež, že oblasť Sindžáru, ktorá nie je súčasťou irackého Kurdistanu, by mala byť pod kontrolou Kurdov, keď sa IS podarí vytlačiť aj z posledných častí tohto územia.

Útoky na jezídov pred rokom zjednotili roztrieštené kurdské sily, aj keď v poslednom čase v ich tábore opäť badať rozkol, ktorý súvisí najmä s útokmi Strany kurdských pracujúcich (PKK) na bezpečnostné zložky v Turecku. Turecko na ne odpovedá aj náletmi na kurdské pozície v Iraku. Minulú sobotu po tureckom nálete na severný Irak, pri ktorom prišlo o život najmenej osem civilistov, Barzání vyzval PKK, aby stiahla svoje jednotky z tejto oblasti.

PKK viedla boj s Tureckom od roku 1984 do roku 2013, keď sa obe strany dohodli na prímerí. Prímerie sa skončilo prednedávnom po sérii útokov kurdských militantov, na ktoré Turecko odpovedalo represáliami voči kurdskej menšine, ako aj spomínanými náletmi na pozície PKK v severnom Iraku.

PKK je sesterskou organizáciou kurdských Oddielov ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré sú hlavným spojencom USA v ich snahách vytlačiť IS zo severu Sýrie. YPG tvrdí, že prevzala kontrolu nad väčšinou sýrskeho územia v pohraničí s Tureckom.

Agentúra DPA pripomenula, že práve príslušníci YPG a PKK spolu s oddielmi péšmarga zohrali významnú úlohu pri vlaňajšej záchrane mnohých jezídov pred IS. Väčšina jezídskych utečencov našla útočisko v irackom Kurdistane a žijú tam doteraz.

Napätie medzi Barzáním a PKK sa prenieslo aj do vlády Kurdistanu, keďže viaceré politické subjekty podporujú PKK. Barzáního funkčné obdobie sa končí tento mesiac a podľa DPA nie je jasné, aký vplyv bude mať tento fakt na politický systém v regióne.