< sekcia Zahraničie

Kurz a Strache predstavili koaličnú dohodu rakúskemu prezidentovi

Rakúsky prezident Alexander van der Bellen (vľavo), rakúsky minister zahraničných vecí a predseda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastian Kurz (uprostred) a líder krajne pavicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache (vpravo) počas tlačovej konferencie v prezidentskom paláci Hofburg vo Viedni 16. decembra 2017 po zostavení novej koaličnej vlády. Foto: TASR/AP

Nová vláda sľubuje proeurópsku politiku a prísnejšiu imigračnú kontrolu.

Viedeň 16. decembra (TASR) - Predseda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastian Kurz a líder Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache predstavili v sobotu výsledky dosiahnutej koaličnej dohody spolkovému prezidentovi Alexandrovi Van der Bellenovi, informovala agentúra AP.

Rakúski ľudovci z ÖVP a slobodní z FPÖ sa v piatok večer dohodli na spolupráci v spolkovej vláde na nasledujúcich päť rokov a uzavreli koaličné rokovania.

Na základe dohody dosiahnutej medzi ÖVP a FPÖ bude Kurz novým rakúskym spolkovým kancelárom a Heinz-Christian Strache vicekancelárom.

"Máme dobrý a veľmi silný tím," zhodnotil pred stretnutím s hlavou štátu Kurz. Všetci sa zhodli na tom, že "je v záujme Rakúska, aby zostalo v centre silnej Európskej únie a aktívne sa podieľalo na budúcom vývoji Európskej únie", povedal prezident po stretnutí s budúcim kancelárom a vicekancelárom.

ÖVP a FPÖ uzavreli v piatok večer vo Viedni koaličné rokovania. Vyjednávači oboch strán sa dohodli na texte koaličnej dohody, upravujúcej ich spoločné vládnutie na obdobie nasledujúcich piatich rokov.

Nová vláda sľubuje proeurópsku politiku a prísnejšiu imigračnú kontrolu


Nová rakúska vláda pod vedením konzervatívnych ľudovcov (ÖVP) a krajne pravicových slobodných (FPÖ) prisľúbila, že sprísni azylovú a imigračnú politiku krajiny, zároveň však chce zachovať pevné zväzky Rakúska s Európskou úniou. Vyplýva to z jej v sobotu zverejnenej koaličnej zmluvy.

Na základe dohody, ktorú predstavitelia oboch strán dosiahli v piatok večer, sa novým rakúskym spolkovým kancelárom stane 31-ročný líder ÖVP Sebastian Kurz. Pôjde o najmladšieho ministerského predsedu v Európe. Nová koaličná vláda zloží slávnostný sľub do rúk prezidenta Alexandra Van der Bellena v pondelok o 11.00 h SEČ.

Vicekancelárom a zároveň ministrom pre šport a štátnu správu bude na nasledujúcich päť rokov líder FPÖ Heinz-Christian Strache. "Toto môže byť základom pre skutočnú zmenu v Rakúsku," vyhlásil pre novinárov Kurz pri predstavovaní nového vládneho programu, ktorý má viac než 180 strán, informovala agentúra AP.

Predmetný dokument sa začína stanoviskom, ktoré upevňuje záväzky Rakúska voči EÚ a iným medzinárodným organizáciám. Je v ňom ukotvené aj to, že nový kabinet nepovolí referendum o vystúpení krajiny z EÚ, ako tomu bolo vlani v Británii. "Silné Rakúsko môže existovať iba v silnej Európe," uvádza sa v zmienenom dokumente.

Všeobecne sa však očakáva, že partnerstvo ÖVP s FPÖ posunie rakúsku vládu smerom doprava, analyzuje AP. Obe strany totiž viedli predvolebnú kampaň zameranú na potrebu prísnejšej kontroly imigrácie, rýchlejších deportácií neúspešných žiadateľov o azyl, ako aj na patričné opatrenia proti radikalizovanému islamu.

Ďalšími kľúčovými bodmi koaličnej dohody sú zníženie vládnej byrokracie, zníženie daní a vytvorenie novej národnej klimatickej a energetickej stratégie.

Kurzova strana skončila v októbrových parlamentných voľbách na prvom mieste a následne začala koaličné rokovania s FPÖ, ktorá sa umiestnila ako tretia za sociálnymi demokratmi. FPÖ bude mať v novej vláde okrem Stracheho ďalších päť ministrov a jedného ministerského námestníka vrátane rezortov vnútra, obrany a diplomacie.

ÖVP popri Kurzovi ako spolkovom kancelárovi obsadí sedem ministerských kresiel a jednu pozíciu ministerského námestníka vrátane rezortov financií, hospodárstva a spravodlivosti. Kurz je odchádzajúcim ministrom zahraničných vecí v dosluhujúcej vláde pod vedením sociálneho demokrata Christiana Kerna.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.