< sekcia Zahraničie

Kvôli záplavám zahynulo v štáte Kérala už viac ako 375 ľudí

Ľudia sa pohybujú po zaplavenej oblasti v Thrissure, v juhoindickom štáte Kérala 17. augusta 2018. Na najmenej 324 stúpol v piatok počet obetí rozsiahlych záplav, ktoré postihli zväzový štát Kérala ležiaci na juhu Indie. Bez strechy nad hlavou zostalo viac než 220.000 obyvateľov. Podľa miestnych úradov ide o najhoršie záplavy, aké túto časť Indie postihli za posledných 100 rokov. Foto: TASR/AP

Od začiatku obdobia monzúnových dažďov v máji zahynulo v Kérale dovedna 375 ľudí. Druhé ničivejšie obdobie povodní zasiahlo túto oblasť 8. augusta a vyžiadalo si 223 obetí na životoch.

Naí Dillí 21. augusta (TASR) - Na najmenej 375 stúpol v utorok počet obetí rozsiahlych záplav, ktoré postihli zväzový štát Kérala ležiaci na juhu Indie. V provizórnych táboroch sa v súčasnosti nachádza viac než milión obyvateľov, informovala tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na miestne úrady.

Vzhľadom na zmiernenie dažďov počas víkendu mohla armáda za posledných päť dní zachrániť zo zaplavených oblastí a striech budov zhruba 32.000 ľudí. Po tom, ako mnohé domy zaplavilo bahno, sa v provizórnych táboroch nachádza celkove 1,03 milióna ľudí.

"Bola spustená obrovská operácia na vyčistenie státisícov postihnutých domov. Bude trvať minimálne tri až štyri dni, kým sa táto operácia zvládne," uviedol komisár pre pomoc v Kérale.

Od začiatku obdobia monzúnových dažďov v máji zahynulo v Kérale dovedna 375 ľudí. Druhé ničivejšie obdobie povodní zasiahlo túto oblasť 8. augusta a vyžiadalo si 223 obetí na životoch, uviedli predstavitelia indického úradu civilnej ochrany.

Indický meteorologický ústav uviedol, že v Kérale od 1. do 20. augusta tohto roka spadlo okolo 760 milimetrov zrážok. Ide o najvyššie množstvo zrážok, ktoré v tomto štáte spadlo v priebehu mesiaca za posledných 87 rokov, informovali miestne médiá.

Hlavný minister štátu Kérala Pinarayi Vijayan povedal, že musí byť vybudovaná "nová Kérala", pričom škody v dôsledku povodní odhadol na takmer tri miliardy dolárov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.