< sekcia Zahraničie

Ľadové slová z KĽDR: Jadrová vojna môže vypuknúť v ktorúkoľvek chvíľu

Na kombosnímke zľava Kim Čong-un a Donald Trump. Foto: TASR

Napätie na Kórejskom polostrove sa vyostrilo v posledných mesiacoch, pričom americký prezident a severokórejský vodca rozpútali medzi sebou vojnu slov a nechýbali ani vyhrážky vzájomným zničením.

New York 17. októbra (TASR) - Zástupca severokórejského veľvyslanca pri OSN Kim In-rjong v pondelok vyhlásil, že situácia na Kórejskom polostrove "dospela do rizikového bodu a jadrová vojna môže vypuknúť v ktorúkoľvek chvíľu".

Kim In-rjong povedal na zasadnutí výboru Valného zhromaždenia OSN pre odzbrojenie, že žiadna krajina na svete nie je vystavená "takej tvrdej a priamej jadrovej hrozbe od USA ako Severná Kórea" - a jeho krajina má právo na sebaobranu.

Diplomat podľa tlačových agentúr DPA a AP uviedol, že Severná Kórea sa tento rok stala "vyspelou jadrovou veľmocou, ktorá vlastní prostriedky jadrového útoku s rôznym dosahom, vrátane atómovej bomby, vodíkovej bomby a medzikontinentálnych balistických striel".

Kim In-rjong varoval, že "v našom dostrele sa nachádza celá pevnina Spojených štátov" a ak nás USA napadnú, "v žiadnej časti sveta neuniknú nášmu tvrdému trestu".

Zástupca veľvyslanca tiež povedal, že Severná Kórea "podporuje úplnú likvidáciu nukleárnych zbraní a snahy o ich zákaz na celom svete", ale pre vyhrážky zo strany USA nemôže podpísať Zmluvu o zákaze jadrových zbraní.

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson v nedeľu 15. októbra pre spravodajskú televíznu stanicu CNN uviedol, že diplomatické úsilie o vyriešenie severokórejskej krízy "bude pokračovať až zhodenia prvej bomby".

Napätie na Kórejskom polostrove sa vyostrilo v posledných mesiacoch, pričom americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un rozpútali medzi sebou vojnu slov a nechýbali ani vyhrážky vzájomným zničením.

Pchjongjang uskutočnil za posledný rok početné skúšky balistických striel a aj dva jadrové testy, čím porušil rezolúcie OSN. Po šiestom jadrovom teste v septembri Bezpečnostná rada OSN rozšírila už platné sankcie voči Severnej Kórei (KĽDR).


Spojené štáty nevylučujú možnosť priamych rozhovorov so Severnou KóreouSpojené štáty nevylučujú možnosť priamych rozhovorov so Severnou Kóreou. Počas návštevy Japonska to dnes uviedol námestník ministra zahraničných vecí John J. Sullivan, ktorého citovala agentúra Reuters.

"Nevylučujeme ani možnosť priamych rozhovorov... Pri riešení tohto (severokórejského) problému je naším ťažiskom diplomacia. Spolu s našimi spojencami - Japonskom, Južnou Kóreou a ďalšími - musíme byť však pripravení na najhoršie, ak zlyhá diplomacia," povedal Sullivan po rozhovoroch so svojím japonským náprotivkom v Tokiu.

Zdôraznil pritom odhodlanie USA brániť svojich regionálnych spojencov. Obaja predstavitelia sa zhodli na potrebe vystupňovania tlaku na Pchjongjang, ktorý by ho donútil zastaviť jeho raketový a jadrový program. V stredu bude Sullivan o riešení severokórejskej krízy rokovať v Soule, uviedla agentúra AP.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.