< sekcia Zahraničie

Lavrov: Rusko nie je zodpovedné za spor so Západom

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov Foto: TASR/AP

Ruský minister tiež naznačil, že otrávenie Skripaľa mohlo byť v záujme Spojeného kráľovstva.

Moskva 2. apríla (TASR) - To, ako ďaleko zájde spor medzi Moskvou a Západom v súvislosti s otrávením bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa v Británii, nezávisí od Ruska. Uviedol to v pondelok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Lavrov na tlačovej konferencii obvinil západné krajiny z toho, že "hrajú detské hry". Naznačil tiež, že otrávenie Skripaľa mohlo byť v záujme Spojeného kráľovstva. Jeho vyjadrenia priniesli britská spravodajská televízia Sky News a agentúra Reuters.

"V časoch studenej vojny existovali určité pravidlá... teraz však Británia a Spojené štáty zanechali všetku slušnosť," citovala Sky News šéfa ruskej diplomacie.

Skripaľa a jeho dcéru Juliju našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred obchodným centrom v anglickom meste Salisbury, kde žili. Británia z útoku, pri ktorom bola použitá nervovoparalytická látka novičok vyvinutá v bývalom Sovietskom zväze, obvinila Moskvu. Rusko však akúkoľvek zodpovednosť za útok odmieta.

Prípad viedol k značnému zhoršeniu napätia medzi Londýnom a Moskvou. Británia a takmer 30 ďalších krajín vyhostilo celkovo vyše 140 ruských diplomatov, na čo Rusko reagovalo recipročnými opatreniami.