Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. máj 2024Meniny má Viktória
< sekcia Zahraničie

Le Penová navrhuje vracať imigrantov späť

Na snímke francúzska politička a šéfka Národného frontu Marine Le Penová, archívne foto Foto: TASR/AP

Naopak rakúsky kancelár Werner Faymann v tejto súvislosti uviedol, že Rakúsko chce presadiť, aby každá z členských krajín EÚ mala kvótu na počet utečencov, ktorých by mala prijať.

Viedeň/Paríž 3. mája (TASR) - Líderka francúzskeho Národného frontu (FN) Marine Le Penová dnes vyhlásila, že Francúzsko by malo vracať imigrantov, ktorí sa vydávajú na plavbu cez Stredozemné more, aby ich tak odradilo od riskantnej plavby k brehom Európy.

Le Penová dnes v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Europe-1 kritizovala imigračnú politiku EÚ a vyhlásila, že Francúzsko by malo posielať imigrantov späť do prístavov, odkiaľ vyplávali, takže "prevádzači by vedeli, že na náš breh sa nedostane žiadny imigrant".

Agentúra DPA, ktorá o tom informovala, pripomenula, že lode krajín EÚ zachránili od soboty v Stredozemnom mori viac ako 4200 ilegálnych prisťahovalcov z Afriky a Blízkeho východu, ktorí sa snažili dostať do Európy.

Rakúsky kancelár Werner Faymann v tejto súvislosti v rozhovore pre rakúsku tlač uviedol, že Rakúsko chce presadiť, aby každá z členských krajín EÚ mala kvótu na počet utečencov, ktorých by mala prijať. Súčasný systém, keď sa utečenca či imigranta musí ujať krajina, do ktorej prišiel ako prvej, označil Faymann za "totálne absurdný".



Upozornil, že krajiny prvého kontaktu - Malta, Taliansko a Grécko - už nie sú schopné postarať sa o všetkých ľudí, ktorí sa do Európy snažia dostať plavbou cez Stredozemné more.

Faymann pritom zdôraznil, že jeho návrh o kvótach platí "len pre utečencov unikajúcich pred vojnou či hľadajúcich politický azyl". "Nechceme a nemôžeme prijímať ekonomických utečencov," upozornil.

Faymann okrem toho zopakoval výzvy Rakúska, aby v Afrike vznikli pod záštitou OSN prijímacie centrá, ktoré by do členských štátov EÚ prerozdeľovali utečencov. Súčasne priznal, že na strane severoafrických štátov badať len malú ochotu vybudovať tieto centrá na svojom území.

Európske štáty čelia v poslednom období čoraz väčšiemu počtu ilegálnych prisťahovalcov. Ich počet kulminuje na jar a v lete, keď prevádzači využívajú výhodu v podobe priaznivého počasia. Mnohé európske štáty váhajú s prispievaním na záchranné operácie v Stredomorí, pretože tvrdia, že tým len povzbudia ďalších imigrantov k riskantnej ceste do Európy. Od začiatku tohto roku už plavbu na prevádzačských lodiach neprežilo 1800 imigrantov.

Podľa odhadov OSN sa v roku 2014 na cestu cez Stredozemné more do Talianska vydalo okolo 170.000 ilegálnych imigrantov. Očakáva sa, že tento rok bude ich počet ešte vyšší.