Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Lekári vyrobili dievčatku novú žilu z jeho vlastných kmeňových buniek

Lekári odobrali deväťcentimetrovú časť žily mŕtvemu darcovi. Zbavili ju všetkých jej buniek a nechali len dutú trubicu.

Londýn 14. júna (TASR) - Lekári prvýkrát úspešne transplantovali žilu, vypestovanú z pacientkiných vlastných kmeňových buniek. Ide o ďalší príklad, že vedci dokážu vyrobiť v laboratóriu časti ľudského tela, informovala dnes agentúra AP.

V tomto prípade bolo pacientkou desaťročné dievča vo Švédsku, ktoré trpelo vážnym zablokovaním žily vedúcej do pečene. Vlani v marci sa lekári dievčatka rozhodli, že mu vyrobia novú krvnú cievu, ktorou premostia zablokovanú žilu - a nevyužijú ani jednu z jej vlastných žíl a ani jej netransplantujú pečeň.

Lekári odobrali deväťcentimetrovú časť žily mŕtvemu darcovi. Zbavili ju všetkých jej buniek a nechali len dutú trubicu. Vedci použili kmeňové bunky z kostnej drene dievčatka a vypestovali z nich milióny buniek na pokrytie darcovej žily - tento proces trval približne dva týždne. Potom novú krvnú cievu transplantovali malej pacientke.

Keďže sa pri procedúre použili jej vlastné bunky, dievčina nemusela užívať nijaké lieky, ktoré by zabraňovali jej imunitnému systému napádať novú žilu, ako to zvyčajne býva v prípadoch transplantovaného tkaniva od darcu.

"Toto je budúcnosť tkaninového inžinierstva, keď môžeme pacientom vyrobiť orgány na mieru," povedala Suchitra Sumitranová-Holgerssonová zo švédskej Univerzity v Göteborgu, jedna z autorov výskumu.

Vedkyňa spolu s ďalšími kolegami dnes zverejnili výsledky svojej práce na internete na stránke popredného britského lekárskeho časopisu Lancet. Výskumnú činnosť financovala švédska vláda.

Táto veda je stále v začiatkoch a rok po tom, čo žilu dievčatku transplantovali, museli ju nahradiť inou, vypestovanou v laboratóriu - lekári si totiž všimli, že krvný obeh zoslabol.

Sumitranová-Holgerssonová odhadla náklady na túto procedúru na 6000-10.000 dolárov (4800-8000 eur).

Podobné metódy sa už používajú pri "výrobe" priedušníc a močových trubíc pre pacientov. Lekári v Poľsku tiež vyrobili krvné cievy, vypestované z darovaných kožných buniek a určené pre pacientov odkázaných na dialýzu.

Pacientov v podobnom stave ako švédske dievčatko zvyčajne liečia tak, že im transplantujú žilu z ich vlastnej nohy či darovanú žilu alebo dostanú transplantovanú pečeň. Tieto možnosti však môžu priniesť u detí komplikácie a takisto si to vyžaduje užívanie liekov proti odmietaniu cudzieho tkaniva.

Dievčatko od prvej transplantácie vyrástlo o šesť centimetrov a pribralo. Rodičia tvrdia, že dcéra je oveľa sústredenejšia, pohotovejšia a telesne aktívnejšia. Meno dievčatka bádateľka neuviedla.

"Predtým bola vždy unavená a takmer nechodila do školy. Jej otec minulý týždeň povedal, že prvýkrát urobila kotúle," uviedla Sumitranová-Holgerssonová.