Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 11. máj 2024Meniny má Blažena
< sekcia Zahraničie

Libanonskí protivládni demonštranti zablokovali dôležité cesty

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Polícia medzičasom prepustila všetkých viac ako sto demonštrantov zadržaných v polovici tohto týždňa počas násilností, do ktorých na viacerých miestach prerástli dovtedy pokojné pouličné protesty.

Bejrút 17. januára (TASR) - Demonštranti v Libanone v piatok blokovali niekoľko hlavných ciest a ich bezprecedentné protesty proti politickej elite obviňovanej z korupcie a nekompetentnosti takto vstúpili do štvrtého mesiaca svojho trvania. Informovala o tom agentúra AFP.

Dodala, že polícia medzičasom prepustila všetkých viac ako sto demonštrantov zadržaných v polovici tohto týždňa počas násilností, do ktorých na viacerých miestach prerástli dovtedy pokojné pouličné protesty.

Celoštátne protesty sa v Libanone konajú od 17. októbra 2019 a viedli k demisii premiéra Saada Harírího. Po niekoľkotýždňovej prestávke opäť nabrali na intenzite vzhľadom na váhanie libanonských lídrov vytvoriť novú vládu a na zhoršujúcu sa hospodársku situáciu.

Demonštranti obviňujú libanonskú politickú elitu z korupcie a zlého riadenia krajiny.

Po Harírího demisii v Libanone ešte stále nie je vytvorená nová vláda. Po dlhom hľadaní do funkcie premiéra nominovali bývalého ministra školstva a univerzitného profesora Hasana Dijába, ktorý by mal aj zostavovať vládu.

Demonštranti žiadajú vládu technokratov, v ktorej nesmú mať zastúpenie ľudia symbolizujúci už celé generácie existujúci politický systém Libanonu, založený na rozdelení moci podľa náboženskej príslušnosti.

Jeden z demonštrantov v piatok v rozhovore pre AFP odsúdil snahy o vytvorenie ďalšej vlády podľa týchto zvyklostí. "Nechceme vládu zamaskovaných politických figúrok," vyhlásil. Varoval, že "akákoľvek takáto vláda padne. Na ulici jej nedáme žiadnu šancu".

Rozhovory o formovaní vlády napredujú ťažko a napriek tlaku zo strany zahraničných partnerov Libanonu a darcovských štátov a organizácií Dijáb ešte stále neoznámil zloženie svojej vlády.

Libanon čelí najhoršej ekonomickej kríze za niekoľko desaťročí. Miestna mena za posledné týždne stratila 60 percent svojej hodnoty a banky obmedzili aj výber finančnej hotovosti v dolároch.