< sekcia Zahraničie

Líderkou CDU zostáva Merkelová, podporilo ju 89,5 percenta delegátov

Nemecká kancelárka a šéfka Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Angela Merkelová. Foto: TASR/AP

Merkelová, ktorú zvolili do čela CDU už po deviaty raz, sa následne poďakovala za dôveru a vyjadrila radosť na výsledkom hlasovania.

Essen 6. decembra (TASR) - Staronovou predsedníčkou nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) sa dnes opäť stala Angela Merkelová (62).

Spolkovú kancelárku, ktorá po 77-minútovom vystúpení na zjazde strany v Essene, čelila v následnej diskusii miestami ostrej kritike niektorých kolegov, potvrdilo vo funkcii líderky strany 89,5 percenta delegátov.

Kritické hlasy sa týkali údajného priveľkého posunu strany pod Merkelovej vedením doľava, ako aj jej utečeneckej politiky, ktorá podľa niektorých z rečníkov vytvorila priestor pre pôsobenie euroskeptickej, populistickej a protimigračnej Alternatívy pre Nemecko (AfD).

Ide o druhý najhorší výsledok Merkelovej pri straníckych voľbách a o vôbec najhorší počas jej pôsobenia vo funkcii kancelárky. Iba v roku 2004 ju podporilo o čosi menej straníckych kolegov (88,4 percenta).

Napriek tomu sa Merkelová, ktorú zvolili do čela CDU už po deviaty raz, následne poďakovala za dôveru a vyjadrila radosť na výsledkom hlasovania.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.