Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Zahraničie

Lavrov: Najagresívnejšia a najrusofóbnejšia je Litva

Sergej Lavrov Foto: TASR/AP

Baltské štáty neprejavili Moskve nijakú vďačnosť za to, že ich po rozpade Sovietskeho zväzu nechala odísť v mieri, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Štokholm 29. apríla (TASR) - Baltské štáty neprejavili Moskve nijakú vďačnosť za to, že ich po rozpade Sovietskeho zväzu nechala "odísť v mieri", uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v dnes zverejnenom rozhovore pre švédsky denník Dagens Nyheter.

Za "najagresívnejšiu a najrusofóbnejšiu krajinu" označil Lavrov Litvu, ktorá podľa neho tlačí NATO do "protiruského smerovania". Kolegovia z NATO údajne Lavrova kedysi ubezpečovali, že Estónsko, Litva a Lotyšsko "sa upokoja", keď v roku 2004 vstúpia do aliancie, čo sa však podľa šéfa ruskej diplomacie nestalo.

"Do NATO vstúpili, ale nijaký pokoj nenastal, najmä u nášho litovského suseda," uviedol podľa agentúry AP v rozhovore Lavrov.

Okrem iného ruský minister zahraničných vecí obhajoval manévre ruských vojenských lietadiel, ktoré v Baltskom mori nalietavali tento mesiac na americký torpédoborec. Podľa Lavrova si posádky lietadiel len chceli loď z "bezpečnej vzdialenosti" obzrieť.


Ak Švédsko vstúpi do NATO, Rusko podnikne nevyhnutné opatrenia

Rusko podnikne určité vojenské opatrenia na svojich severných hraniciach, ak Švédsko vstúpi do NATO. Pre švédsky denník Dagens Nyheter to dnes vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

"Každá krajina má právo vytvoriť si vlastný bezpečnostný systém. Musíte však pochopiť, že ak sa vojenská infraštruktúra posunie bližšie k ruským hraniciam, podnikneme nevyhnutné opatrenia ohľadom vojenských technológií," uviedol šéf ruskej diplomacie v rozhovore pre uvedené noviny, ktorý cituje agentúra DPA.

"Nejde o nič osobné, je to len biznis. Vždy sme varovali pred pokračujúcim rozširovaním NATO na východ," dodal Lavrov. Podľa jeho slov však Rusko "nemá záujem zvyšovať vojenskú konfrontáciu", je však na ruskej armáde, rezorte obrany a ústrednom štábe, aké rozhodnutie padne, ak Švédsko vstúpi do NATO.

Švédsko, ktoré má úzke vzťahy so Severoatlantickou alianciou, si dalo vypracovať posudky možných následkov svojej žiadosti o členstvo v NATO, hoci medzi švédskou vládou a tamojšou hlavnou opozičnou stranou neexistuje konsenzus ohľadom vstupu krajiny do 28-člennej obrannej aliancie.

Švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová na Lavrovove poznámky reagovala na sociálnej sieti Twitter, kde napísala, že "bezpečnostnú politiku Švédska bude určovať Švédsko, a nikto iný".

Predsedníčka švédskej opozičnej Strany stredu (CP) Annie Lööfová označila Lavrovov komentár za "šokujúci", pričom sa vyjadrila, že zahraničnú ani bezpečnostnú politiku Švédska nedeterminujú "ruské vyhrážky".

NATO prerušilo s Ruskom spoluprácu v roku 2014 po tom, ako Moskva anektovala ukrajinský polostrov Krym, ako aj pre jej údajnú podporu povstania na východe Ukrajiny.