< sekcia Zahraničie

Loď Sojuz odštartovala z Bajkonuru, k ISS mieria traja astronauti

Veliteľ kozmickej lode, ruský kozmonaut Alexej Ovčinin stúpa po schodisku k výťahu, ktorý privezie posádku ku kabíne Sojuz TMA-20M pred štartom na kozmodróme Bajkonur v Kazachstane Foto: TASR/AP

Posádka tvoria dvaja kozmonauti z Ruska a jeden astronaut z USA. informovala agentúra AP. K vesmírnej stanici by sa mala pripojiť po šesťhodinovom lete.

Bajkonur 19. marca (TASR) - Ruská kozmická loď Sojuz odštartovala z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane let smerom k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Na jej palube sa vezie trojčlenná posádka, ktorú tvoria dvaja kozmonauti z Ruska a jeden astronaut z USA, informovala agentúra AP.

Loď Sojuz opustila zem bez väčších problémov v piatok o 22.26 SEČ (dnes 03.26 h miestneho času), pričom deväť minút po štarte už vstúpila na obežnú dráhu. K vesmírnej stanici by sa mala pripojiť po šesťhodinovom lete.

Na svoju šesťmesačnú misiu mieria Rusi Alexej Ovčinin a Oleg Skripočka a Američan Jeff Williams. Astronaut z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) dosiahne po jej zavŕšení americký rekord v počte dní strávených vo vesmíre. Spolu s aktuálnou a dvoma predchádzajúcimi misiami to podľa AP bude 534 dní.

Svetový rekord celkovo najdlhšie stráveného času vo vesmíre, 879 dní, však naďalej drží ruský kozmonaut Gennadij Padalka.

Trojica prichádzajúcich kozmonautov sa na vesmírnej stanici pripojí k aktuálnej posádke ISS - Američanovi Timothimu Koprovi, Rusovi Jurijmu Malenčenkovi a Britovi Timothimu Peakovi.

Druhého marca sa z ročnej misie na Medzinárodnej vesmírnej stanici vrátili americký astronaut Scott Kelly a ruský kozmonaut Michail Kornijenko. Misia bola zároveň najdlhším nepretržitým pobytom amerického astronauta vo vesmíre. Modul Sojuz s Kellym a Kornijenkom riadil kozmonaut Sergej Volkov, ktorý strávil na vesmírnej stanici klasických šesť mesiacov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.