< sekcia Zahraničie

V Luhansku eskalovalo napätie

Ilustačné foto Foto: TASR/AP

Okolo 200 neznámych ozbrojencov obsadilo sídlo tamojšej generálnej prokuratúry, v ktorom zadržalo okolo dvoch desiatok osôb vrátane generálneho prokurátora LĽR Serhija Rachna.

Kyjev 23. novembra (TASR) - Mocenský konflikt medzi proruskými separatistami v samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR) na východe Ukrajiny v stredu ďalej eskaloval.

Okolo 200 neznámych ozbrojencov obsadilo sídlo tamojšej generálnej prokuratúry, v ktorom zadržalo okolo dvoch desiatok osôb vrátane generálneho prokurátora LĽR Serhija Rachna. Napokon podľa niektorých zdrojov všetkých až na menovaného prepustili, podľa iných zdrojov je zadržiavaných viacero osôb.

Informovali o tom ukrajinské médiá s odvolaním sa na spravodajský portál východoukrajinského mesta.

Ako uviedol ukrajinský portál korrespondent.net s odvolaním sa na internetové vydanie ruského denníka Novaja gazeta, akciu realizovali príslušníci rezortu vnútra LĽR a ich kolegovia z útvaru osobitého určenia samozvanej Doneckej ľudovej republiky.

Najvyšší predstaviteľ LĽR Igor Plotnickij s manželkou, svojimi politickými spolupracovníkmi a ochrankou bol nútený opustiť kanceláriu a uchýliť sa do suterénu, kde je spoločne s menovanými izolovaný. Ešte predtým zverejnil videoposolstvo, v ktorom ubezpečil občanov regiónu, že neopustil Luhansk a zdôraznil, že sa proti nemu uskutočnil jednoznačne puč pod vedením prepusteného šéfa rezortu vnútra Igora Korneta.

Informovala o tom v stredu večer ukrajinská tlačová agentúra UNIAN s odvolaním sa na nemenované separatistické zdroje vrátane ich tlačovín.

Súčasná situácia v Luhansku, ako už skôr uviedla tlačová agentúra DPA, nijako nesúvisí s ozbrojeným konfliktom, ktorý v Donbase vypukol v roku 2014. Proruské sily v Donbase vtedy odmietli podporiť novú, prozápadne orientovanú ukrajinskú vládu a vyhlásili na svojom území samostatné ľudové republiky - jednu v okolí mesta Luhansk, druhú v oblasti Donecka. Miestni obyvatelia informovali o ozbrojených mužoch bez označenia, ktorí od utorka rána blokovali prístupové komunikácie do centra mesta. Podľa agentúry UNIAN boli neznámi muži vyzbrojení granátometmi a disponovali aj obrnenými transportérmi.

Kornet v komentári k obsadeniu centra Luhanska podľa UNIAN uviedol, že ide o pokus o potlačenie aktivít skupiny ukrajinských špiónov a diverzantov, pričom opakovane poprel správy o svojom odvolaní z funkcie. RIA Novosti citovala Plotnického, ktorý vo svojom vyhlásení uviedol, že pokusy o destabilizáciu situácie v LĽR sú zbytočné a "v najbližšom čase budú úplne neutralizované".

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.