< sekcia Zahraničie

Maassenovu správu týkajúcu sa Chemnitzu má už Merkelová i Seehofer

Policajti sledujú ľudí počas demonštrácie v nemeckom meste Chemnitz 7. septembra 2018 po tom, ako niekoľko nacionalistických skupín vyzvalo na pochody v rámci protestu proti zabitiu nemeckého občana spred dvoch týždňov, údajne migrantmi zo Sýrie a Iraku. Foto: TASR/AP

Maassen pre najčítanejší nemecký denník Bild spochybnil aj opodstatnenosť použitia slovného spojenia štvanica na cudzincov, ktorý v súvislosti s udalosťami v Chemnitzi vyslovila kancelárka.

Berlín 10. septembra (TASR) - Správu, v ktorej šéf nemeckého Spolkového úradu pre ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen zdôvodňuje svoje kontroverzné vnímané tvrdenia týkajúce sa udalostí v Chemnitzi, už doručili na Úrad spolkovej kancelárky i na spolkové ministerstvo vnútra v Berlíne.

Potvrdili to hovorca vlády Steffen Seibert i hovorkyňa uvedeného rezortu.

Kancelárka Angela Merkelová a minister vnútra Horst Seehofer sa chcú teraz osobne oboznámiť s obsahom správy. Minister mieni následne o dokumente, ktorého obsah zatiaľ nie je určený pre širokú verejnosť, informovať aj zákonodarcov.

Maassenove minulotýždňové tvrdenia o neexistencii dôkazov autenticity videozáznamu útoku na cudzincov v meste Chemnitz i možnosti cielenej falošnej informácie s možným zámerom odpútať pozornosť občanov od vraždy spáchanej v tomto nemeckom meste vyvolali ostré reakcie. Objavili sa dokonca pochybnosti o zotrvaní šéfa BfV vo funkcii, či volanie po jeho rezignácii.

Maassen pre najčítanejší nemecký denník Bild spochybnil aj opodstatnenosť použitia slovného spojenia "štvanica" na cudzincov, ktorý v súvislosti s udalosťami v Chemnitzi vyslovila kancelárka. Už v uplynulú stredu ho na pôde saského krajinského parlamentu spochybnil i tamojší krajinský premiér a Merkelovej stranícky kolega Michael Kretschmer. Podľa jeho slov by sa dianie v Chemnitzi malo popísať jeho správne. "Je jasné, že tam nebola luza, štvanica, a nedošlo tam k pogromom," formuloval Kretschmer.

Nepokoje a protesty v saskom Chemnitzi nasledovali krátko po zabití 35-ročného Nemca s kubánskymi koreňmi, z ktorého sú podozriví utečenci z krajín Blízkeho a Stredného východu.

Po víkendovom zabití 22-ročného Nemca v Köthene v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko jestvujú obavy, aby sa dianie z Chemnitzu nezopakovalo aj v tomto meste.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.