Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Zahraničie

Macedónska polícia na hraniciach s Kosovom sa stala terčom útoku

Policajné obrnené transportéry prechádzajú cez diaľnicu v macedónskom meste Skopje smerom k severnej hranici s Kosovom 21. apríla 2015. Skupina asi 40 dobre vyzbrojených ľudí oblečených v uniformách rozpustenej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) obsadila dnes strážnu vežu na macedónskej hranici s Kosovom, asi 30 kilometrov severne od metropoly Skopje. Foto: TASR/AP

Podľa agentúry AP to oznámila macedónska polícia, ktorá uviedla, že sa stala "terčom teroristického útoku".

Skopje 21. apríla (TASR) - Skupina asi 40 dobre vyzbrojených ľudí oblečených v uniformách rozpustenej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) obsadila dnes strážnu vežu na macedónskej hranici s Kosovom, asi 30 kilometrov severne od metropoly Skopje. Podľa agentúry AP to oznámila macedónska polícia, ktorá uviedla, že sa stala "terčom teroristického útoku".

Útočníci zbili štyroch policajtov, ktorí sa na strážnej veži nachádzali, povedal na tlačovej konferencii hovorca polície Ivo Kotevski. Podľa neho zrejme prišli z Kosova a ich vodca povedal, že patria k UCK - rozpusteným povstaleckým silám, ktoré bojovali so Srbskom za nezávislosť Kosova vo vojne v rokoch 1998-99. Kotevski uviedol, že nik nehlásil zranenia po incidente v obci Gošince. Podľa rozličných zdrojov trval od 30 minút po niekoľko hodín.

Kosovský policajný hovorca Baki Kelani povedal, že ich macedónske orgány o incidente informovali, ale nepodarilo sa im na kosovskej strane nič vypátrať. "Neexistuje žiaden dôkaz, ktorý by nás viedol k presvedčeniu, že došlo k ilegálnemu prekročeniu hranice jednotlivcom alebo nejakou zločineckou skupinou," dodal Kelani. Pripomenul, že hranicu kontrolujú spoločne kosovské a macedónske hliadky.

Hovorca síl NATO v Kosove priznal, že vedia o správach o incidente, avšak nemôžu žiadnu podozrivú aktivitu počas noci potvrdiť.

Macedónsko sa nachádza v najhlbšej politickej kríze od získania nezávislosti od bývalej Juhoslávie v roku 1991. Ľavicová opozícia obviňuje konzervatívnu vládu zo zodpovednosti za rozsiahle odpočúvanie.

UCK sa aktívne angažovala aj v povstaní etnických Albáncov v Macedónsku v roku 2001. Etnickí Albánci, ktorí tvoria 25-30 percent tamojšej populácie, sa chopili zbraní s požiadavkou na širšie práva. Vypuknutiu vojny zabránila Severoatlantickou alianciou sprostredkovaná mierová dohoda, ktorá zaviedla rozsiahle reformy s cieľom zlepšiť postavenie albánskej menšiny v Macedónsku.

Policajti zastavujú vozidlo OBSE na policajnej kontrolnej stanici smerom k macedónskej dedine Gosince, neďaleko severnej hranice s Kosovom 21. apríla 2015. Skupina asi 40 dobre vyzbrojených ľudí oblečených v uniformách rozpustenej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) obsadila dnes strážnu vežu na macedónskej hranici s Kosovom, asi 30 kilometrov severne od metropoly Skopje.
Foto: TASR/AP