< sekcia Zahraničie

Opozícia podľa Jobiku v jarných voľbách nemôže rátať s víťazstvom

Ilustračné foto. Foto: TASR/Ladislav Vallach

Jediným vyzývateľom vládnej strany Fidesz je podľa agentúry MTI Jobbik, ktorý sa bude snažiť dosiahnuť svoj cieľ čestnými prostriedkami a generovaním diskusií založených na programe.

Budapešť 11. januára (TASR) - Maďarská opozícia v parlamentných voľbách, ktoré prezident János Áder vypísal na 8. apríla, nemôže reálne rátať s víťazstvom, povedal vo štvrtok v Budapešti podpredseda ultrapravicovej strany Jobbik Dániel Z. Kárpát.

Podľa agentúry MTI podpredseda konštatoval, že jediným vyzývateľom vládnej strany Fidesz je Jobbik, ktorý sa bude snažiť dosiahnuť svoj cieľ čestnými prostriedkami v rámcoch daných zákonom a generovaním diskusií založených na programe.

"Strany vládneho bloku sa budú snažiť nezákonným spôsobom zlikvidovať politických protivníkov a krajinu povedú smerom k systému vlády jedinej strany," dodal Z. Kárpát, ktorý ocenil, že voľby sa budú konať v najskoršom možnom termíne, pretože tým sa skráti predvolebná kampaň.

Maďarská socialistická strana (MSZP) vo štvrtok oznámila, že stranícku listinu zostaví spoločne so stranou Dialóg (Párbeszéd) a že na jej čele bude spolupredseda Dialógu Gergely Karácsony, ktorý bude súčasne aj spoločným kandidátom týchto strán na post premiéra.

Predseda MSZP Gyula Molnár k vypísanému termínu volieb povedal, že jeho strana spolu so stranou Dialóg urobia všetko pre to, aby 8. apríla došlo k zmene vlády.

Podľa inštitútu Századvég si Fidesz v roku 2017 priebežne posilňoval svoje pozície a v aktuálnom prieskume vedie s podporou 36 percent voličov. Jobbik a MSZP zaznamenali oslabenie a podporuje ich po deväť percent respondentov.

Ochranársku stranu Politika môže byť iná (LMP) preferuje šesť percent a Demokratickú koalíciu (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya päť percent opýtaných.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach