< sekcia Zahraničie

Viktor Orbán: Migračná kríza ohrozuje formu života Európanov

Viktor Orbán, archívne foto Foto: TASR/AP

Predseda maďarskej vlády pripomenul, že podľa viacerých odhadov na našom kontinente stúpla aj teroristická hrozba.

Budapešť 30. októbra (TASR) - Európske národy sa začínajú zobúdzať, vyhlásil dnes v súvislosti s migračnou krízou predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Podľa jeho slov ide o otázku kultúry - ohrozený je životný štýl Európanov a pritom je to aj ťažká sociálna a bezpečnostná problematika.

Orbán v pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth rádió zdôraznil, že prijímaním utečencov Európa prijíma aj ich svojské vnútorné konflikty a objavuje sa čoraz viac správ o zhoršujúcej sa bezpečnosti v Európe. Pripomenul, že podľa viacerých odhadov na našom kontinente stúpla aj teroristická hrozba.

"V Európe ešte stále neprijímajú maďarský postoj - postoj zdravého rozumu -, pritom sem stále prúdia denne desaťtisíce nikým nepoznaných a nekontrolovaných cudzincov," povedal Orbán.

O systéme prerozdeľovania utečencov premiér vyhlásil, že je to protiprávny, nerozumný a neférový systém. "Európska únia ho chce zmeniť na stály mechanizmus, čo je v rozpore so záujmami a ponímaním Maďarov," dodal.

Podľa jeho vyjadrenia chýba odpoveď aj na otázku, čo ak niekoho pošlú z utečencov do Budapešti, ale on tam nebude chcieť ísť.

"Nikto nepoveril vodcov únie, aby národným štátom nanútili ľudí, ktorí do Európy prišli ilegálne," uzavrel maďarský ministerský predseda.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.