< sekcia Zahraničie

Maďarsko žiada odstúpenie podpredsedu EK: Orbána označil za antisemitu

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, archívne foto. Foto: TASR /AP

Timmermans totiž súhlasil s tvrdením, že Orbán sa prejavil ako antisemita, keď 26. apríla počas vystúpenia v Európskom parlamente označil amerického miliardára Georgea Sorosa za finančného podvodníka.

Budapešť 5. mája (TASR) - Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó dnes vyhlásil, že podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans by mal odstúpiť. Dôvodom má byť Timmermansovo vyjadrenie pre nemecký týždenník Die Zeit, v ktorom obvinil predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána a jeho kabinet z antisemitizmu.

Podľa agentúry MTI Timmermans v rozhovore pre Die Zeit plne súhlasil s tvrdením, že Orbán sa prejavil ako antisemita, keď 26. apríla počas vystúpenia v Európskom parlamente označil amerického miliardára Georgea Sorosa za finančného podvodníka.

"Niet pochýb, že vláda Maďarska má vážne spory s Georgeom Sorosom, a niet ani pochýb o tom, že si Soros želá pád našej vlády," povedal Szijjártó. Tieto spory však podľa neho nemajú nič spoločné s miliardárovým pôvodom či vierovyznaním.

Maďarský minister vyjadril presvedčenie, že Timmermans by chcel zaplaviť Európsku úniu ilegálnymi migrantmi, čo predstavuje hrozbu pre Európu i pre Maďarsko.

"Tak, ako sme v uplynulých rokoch vyvinuli mimoriadne úsilie na ochranu hraníc EÚ, urobili sme viac než ostatní na ochranu Európy, a v rámci nej aj pre ochranu židovských spoločenstiev," zdôraznil Szijjártó.

Timmermans pri príležitosti vystúpenia Orbána v europarlamente detailne vyvracal tvrdenia, ktoré v dotazníku "Zastavme Brusel!" uvádza maďarský kabinet. EK označila otázky predložené na "konzultáciu" maďarským občanom za zavádzajúce. Na vyjadrenie maďarského premiéra o tom, že Soros je podvodník, však vtedy podpredseda komisie bezprostredne nereagoval.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.