< sekcia Zahraničie

Maďarský expert: Radikálni islamisti predstavujú problém na Balkáne

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Vo vysielaní prvého programu maďarskej verejnoprávnej televízie M1 to v sobotu vyhlásil tamojší expert na bezpečnostnú politiku József Horváth.

Budapešť 3. februára (TASR) - Dvadsať rokov predstavujú problém radikálni islamisti na Balkáne, ktorí sa na toto teritórium dostali ešte počas vojnových konfliktov v bývalej Juhoslávii.

Vo vysielaní prvého programu maďarskej verejnoprávnej televízie M1 to v sobotu vyhlásil tamojší expert na bezpečnostnú politiku József Horváth.

Podľa jeho slov došlo v dôsledku uzavretia daytonskej mierovej dohody k spojeniu viacerých národov, vzniku Bosny a Hercegoviny na takomto základe. Využijúc túto situáciu sa predovšetkým vďaka saudskoarabským finančným prostriedkom nasťahovali do horských obcí, kde predtým došlo k zmasakrovaniu miestnych mužov, vojnoví veteráni.

Práve oni udržiavajú v súčasnosti úzke kontakty s radikálnymi islamistami z Nemecka a vyznajú sa v jedinej oblasti - vojne, preto v uplynulých rokoch ako žoldnieri bojovali na Blízkom východe a nezriedka pôsobia aj v službách organizovaného zločinu. Navyše disponujú aj pašeráckou trasou, vďaka ktorej realizujú ilegálne obchody s drogami a zbraňami, vyplynulo zo slov maďarského odborníka.

Zásadným problémom je podľa Horváthovho názoru, že rodákov z takéhoto prostredia, moslimov x-tej generácie je veľmi jednoduché zradikalizovať.