Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. máj 2024Meniny má Viktória
< sekcia Zahraničie

Maďarský parlament nariadil uskutočniť referendum k utečeneckým kvótam

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Za prijatie uznesenia hlasovalo 136 poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP a ultrapravicovej opozičnej strany Jobbik. Proti bolo päť nezávislých poslancov.

Budapešť 10. mája (TASR) - Poslanci maďarského parlamentu dnes v zrýchlenom konaní schválili uznesenie, ktoré nariaďuje uskutočniť referendum o povinnom prerozdeľovaní utečencov, informovala agentúra MTI.

"Ste za to, aby Európska únia aj bez súhlasu maďarského parlamentu mohla stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?" znie otázka ľudového hlasovania, za ktoré hlasovalo 136 poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP a ultrapravicovej opozičnej strany Jobbik. Proti bolo päť nezávislých poslancov.

V zmysle schváleného uznesenia môžu náklady referenda dosiahnuť najviac 4,9 miliardy forintov (15,6 milióna eur), z čoho 500 miliónov forintov (1,6 milióna eur) bude možné čerpať zo zdrojov Národnej volebnej kancelárie (NVI).

Voči uzneseniu parlamentu je podľa MTI možné do 15 dní podať sťažnosť na ústavný súd, ktorý musí o nej do 30 dní rozhodnúť. Ľudové hlasovanie v zmysle platného zákona vypisuje prezident do 15 dní tak, aby sa referendum uskutočnilo v období medzi 70. a 90. dňom po vypísaní, nie však v nedeľu.

Iniciatívu vlády vypísať ľudové hlasovanie oznámil 24. februára premiér Viktor Orbán. Minister riadiaci kabinet úradu predsedu vlády Antal Rogán minulý týždeň povedal, že plebiscit bude možné uskutočniť zrejme v septembri alebo v prvých októbrových dňoch.

"Kvóty by prekreslili kultúrnu a náboženskú tvár Európy. Na takéto rozhodnutie nemá mandát žiadny európsky orgán," zdôvodnil vtedy premiér.

Návrh Európskej komisie na zavedenie finančných sankcií vo výške 250.000 eur za každého odmietnutého migranta označil Orbán minulý piatok za "ranu pod pás". Dodal, že takúto sumu zarobí priemerný Maďar za 39 rokov.

Ďalej zdôraznil, že ide o veľa: Maďarom totiž chcú vziať právo rozhodnúť o tom, s kým chcú a s kým nechcú žiť spolu. "Toto právo chcú delegovať do cudzej krajiny, niekde do nejakého mesta Brusel," formuloval ministerský predseda. Zároveň vyzval Maďarov, aby sa zúčastnili referenda proti povinným kvótam.

Parlament schválil sprísnenie zákonov týkajúcich sa žiadateľov o azyl

Žiadatelia o azyl v Maďarsku dostanú nižšiu sociálnu podporu než doteraz a namiesto dvoch mesiacov budú mať nárok na pobyt v zbernom tábore len na jeden mesiac. Podľa agentúry MTI to vyplýva z úprav príslušných zákonov, ktorých návrh dnes schválili poslanci parlamentu.

Za návrh novely zákonov týkajúcich sa migrácie, ktorý predložil minister vnútra Sándor Pintér, hlasovalo 113 poslancov, 40 bolo proti a 21 sa zdržalo hlasovania.

Podľa nových pravidiel bude možné zadržať migranta vráteného v rámci dublinského procesu v prípade, že v krajine, z ktorej ho vracajú do Maďarska, požiadal o azyl, ale v Maďarsku nie je žiadateľom.

Cieľom tohto opatrenia je, aby sa zabezpečila účasť migranta na procese posudzovania jeho pobytu v Maďarsku.

Opozícia odmieta Orbánovo referendum, vyzýva na neúčasť

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán chce referendom proti utečeneckým kvótam v skutočnosti získať mandát, aby mohol vyviesť Maďarsko z Európskej únie - týmito slovami reagovala opozičná strana Demokratická koalícia na dnešné schválenie parlamentného uznesenia, ktoré nariaďuje uskutočniť referendum o povinnom prerozdeľovaní utečencov.

Podľa agentúry MTI výkonný podpredseda DK Csaba Molnár vo vyhlásení uviedol, že jeho strana bojkotovala hlasovanie zákonodarného zboru, pretože o vypísaní plebiscitu sa nerozhodovalo dvojtretinovou väčšinou.

"Orbán v skutočnosti nedáva hlasovať o prijatí niekoľkých stoviek ľudí, pretože veľmi dobre vie, že v EÚ nie je možné natŕčať ruky a pritom sa zároveň aj vyvliekať zo zodpovednosti za spoločné úlohy," uviedol podpredseda DK, podľa ktorého chce premiér v skutočnosti mandát na to, aby vyviedol krajinu z členstva v únii. To je podľa Molnára v rozpore so záujmami Maďarov.

DK vyzvala občanov Maďarska, aby sa ľudového hlasovania nezúčastnili, pretože neúčasťou na referende vlastne vyjadria podporu Európe.

Referendum odmietla aj ďalšia opozičná strana, Együtt (Spolu), podľa ktorej ide o riskantnú vládnu iniciatívu, keďže podľa tejto strany 12-ročné členstvo v EÚ prinieslo Maďarsku obrovský historický pokrok.

Maďarská socialistická strana (MSZP) vytýka vláde, že odmietla spolu s referendom o kvótach uskutočniť aj plebiscit o znovuzavedení mzdového stropu pre vedúcich štátnych úradníkov a o zákaze predaja štátnej pôdy, ako to navrhli socialisti.

Poslanci maďarského parlamentu dnes v zrýchlenom konaní schválili uznesenie, ktoré nariaďuje referendum s otázkou: "Ste za to, aby Európska únia aj bez súhlasu maďarského parlamentu mohla stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?"

Brusel žiada presné informácie

Európska únia prijala v súvislosti s prerozdelením utečencov rozhodnutie, ktoré je povinná vykonať každá členská krajina. Vyhlásil to dnes v Bruseli jeden z hovorcov Európskej komisie Alexander Winterstein v reakcii na schválenie uznesenia maďarského parlamentu o referende proti utečeneckým kvótam.

Hovorca uviedol, že komisia doposiaľ nedostala oficiálnu informáciu o maďarskom rozhodnutí. EK bude komentovať túto záležitosť až v prípade, keď bude prijaté nejaké konkrétne opatrenie, citovala hovorcu agentúra MTI.

Winterstein podotkol, že komisia bude požadovať od svojho budapeštianskeho zastupiteľstva presné informácie o príslušnom uznesení maďarského parlamentu.

Maďarsko by podľa bruselského systému malo prijať celkom 1294 utečencov - 988 z Grécka a 306 z Talianska, píše MTI.