< sekcia Zahraničie

Katalánsky expremiér Puigdemont opäť nevylúčil návrat do Španielska

Na archívnej snímke R. Torrent a C. Puigdemont Foto: TASR/AP

Predseda katalánskeho parlamentu Roger Torrent sa po rokovaní s Puigdemontom v Bruseli vyslovil za čo najskoršie vytvorenie novej vlády schopnej pracovať od prvej minúty.

Brusel 24. januára (TASR) - Bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont v stredu opäť nevylúčil svoj návrat do Španielska, aby v katalánskom parlamente mohol predstaviť svoj program a zúčastniť sa na hlasovaní poslancov o novom predsedovi regionálnej vlády.

Ako v stredu uviedol Katalánsky rozhlas, poslanci katalánskeho parlamentu sa na svojom prvom zasadnutí zídu 30. januára.

Predseda katalánskeho parlamentu Roger Torrent sa po rokovaní s Puigdemontom v Bruseli vyslovil za čo najskoršie vytvorenie novej vlády schopnej pracovať "od prvej minúty".

Torrent tiež vyjadril nádej na skoré zrušenie článku 155 španielskej ústavy, ktorý vláde v Madride umožnil, aby obmedzila autonómiu Katalánska a prevzala správu nad týmto regiónom.

Torrent chcel v Bruseli v rámci stretnutia s Puigdemontom analyzovať súčasnú politickú situáciu v Katalánsku a možnosti jeho prípadného opätovného zvolenia a uvedenia do funkcie predsedu katalánskej vlády.

Puigdemont v tejto súvislosti na tlačovej konferencii vyhlásil, že "existuje viacero možností" a okolností, ako by sa o ňom mohlo hlasovať a ako by v prípade svojho zvolenia skladal sľub.

Podľa denníka La Vanguardia však Puigdemont uznal, že ideálne by bolo, keby bol na týchto aktoch prítomný osobne.

"To je to, čo si všetci želáme. Nič nevylučujeme,"
spresnil. Avizoval, že "do poslednej chvíle sa budeme usilovať, aby to bolo možné".

Puigdemont ušiel do Bruselu krátko po tom, ako katalánsky parlament koncom októbra 2017 prijal vyhlásenie nezávislosti Katalánska, čo bol podľa vlády v Madride protiprávny krok. Ak by sa Puigdemont vrátil do Španielska, hrozí mu zatknutie a súdny proces, v ktorom by mohol dostať dlhoročný trest väzenia.

V snahe upokojiť situáciu v Katalánsku sa správy nad týmto regiónom ujala vláda v Madride, ktorá v rámci toho prijala sériu opatrení vrátane vypísania predčasných volieb do regionálneho parlamentu. Voľby sa konali 21. decembra 2017. Puigdemont v nich získal mandát poslanca a strany podporujúce nezávislosť Katalánska tesnú väčšinu.

Puigdemont je momentálne jediným kandidátom na funkciu predsedu katalánskej vlády, pričom má podporu všetkých troch proseparatistických strán: Spoločne pre Katalánsko (JxCat), Republikánskej ľavice Katalánska (ERC) a Kandidátky ľudovej jednoty (CUP).

Puigdemontovi sympatizanti tvrdia, že zložiť sľub po zvolení - i vládnuť - by mohol aj "na diaľku". Právnici katalánskeho parlamentu však už upozornili, že zákony takúto možnosť nepripúšťajú, a súdnou cestou to chce napadnúť aj španielska vláda.

Obaja katalánski politici sa na stretnutí s novinármi vyjadrili aj k incidentu, keď sa na základe nariadenia španielskej vlády muselo zmeniť pôvodné dejisko konania ich schôdzky.

Pôvodne mali rokovať v budove zastúpenia Katalánska v Bruseli. Napokon sa zišli v hlavnom sídle Európskej slobodnej aliancie (EFA), ktorá je jednou z mála organizácií neuznávajúcich uplatnenie článku 155 španielskej ústavy voči Katalánsku.

Madridom vyvolanú situáciu, keď "sa dvaja najvyšší predstavitelia Katalánska nemôžu slobodne stretnúť", označil Torrent za neprijateľnú. Avizoval, že právnemu oddeleniu katalánskeho parlamentu dal pokyn, aby celú záležitosť preverilo a zvážilo právne kroky.

Španielske médiá medzičasom informovali, že katalánske zastúpenie v Bruseli zostane na základe rozhodnutia vlády v Madride zavreté až do odvolania. List, ktorý tomuto úradu doručilo španielske veľvyslanectvo v Bruseli, pripomína, že zastúpenie Katalánska v Bruseli je pod správou Madridu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.