< sekcia Zahraničie

Rodina zavraždenej novinárky žiada o stiahnutie vyšetrovateľa

Na archívnej snímke je maltská investigatívna novinárka Daphne Caruanová Galiziová Foto: TASR/AP

Členovia rodiny a dediči zavraždenej maltskej novinárky požadujú, aby súd stanovil, že úloha hlavného vyšetrovateľa Vallettu pri vyšetrovaní presiahla objektivitu a nestrannosť.

Valletta 23. novembra (TASR) - Rodina zavraždenej investigatívnej maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej žiada, aby bol z objasňovania jej prípadu stiahnutý hlavný vyšetrovateľ. Odvoláva sa pritom na konflikt záujmov, ku ktorému podľa nej pri vyšetrovaní prípadu dochádza.

Zástupca policajného komisára Silvio Valletta je totiž manželom Justyne Caruanovej, ktorá je ministerkou v maltskej vláde, priblížil v stredu denník Times of Malta.

Právnici zastupujúci rodinu zosnulej novinárky napísali počas uplynulého víkendu policajnému komisárovi list, v ktorom ho žiadali, aby Vallettovi prípad v priebehu nasledujúcich troch dní odobral. Keďže nedostali žiadnu odpoveď, rozhodli sa v stredu požiadať o jeho stiahnutie maltský ústavný súd.

Členovia rodiny a dediči zavraždenej novinárky požadujú, aby súd stanovil, že úloha Vallettu pri vyšetrovaní presiahla objektivitu a nestrannosť potrebnú pri riešení takéhoto prípadu. Terčom kritických článkov Caruanovej Galiziovej bol pritom v minulosti ako samotný Valletta, tak i jeho manželka.

Caruanovú Galiziovú, známu 53-ročnú investigatívnu novinárku, blogerku a ostrú kritičku maltskej vlády - zabila 16. októbra bomba uložená v jej aute počas jazdy. K výbuchu došlo len niekoľko metrov od novinárkinho domu v dedine Bidnija.

Maltská vláda ešte koncom októbra ponúkla odmenu milión eur za informácie vedúce k osobám zodpovedným za jej zavraždenie a takisto úplnú ochranu každému, kto s týmito informáciami predstúpi.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.