Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Zahraničie

V Marseille predstavia spoločnú učebnicu dejepisu oblasti Stredozemia

Ako konštatuje stránka Asociácie Marseille-Provence 2013, pedagogický materiál je v podstate digitálna platforma, ktorá má viesť k vypracovávaniu národných programov dejepisu.

Bratislava/Marseille 2. decembra (TASR) - Spoločnú učebnicu dejepisu oblasti Stredozemia predstavia dnes a v utorok 3. decembra v Marseille jej autori ministrom školstva, predstaviteľom vládnych inštitúcií a regionálnej akademickej obce, zástupcom univerzít, mimovládnych organizácií zo 17 krajín oblasti Stredozemia.

Spoločná učebnica dejepisu Stredozemia s názvom "Méditeérranée, une histoire a partager" je dielom 15 historikov a pedagógov z ôsmich krajín a týka sa dejín Stredozemia. Rozhodnutie o vypracovaní spoločnej učebnice dejepisu siaha do roku 2008, keď Francúzsko bolo predsedníckou krajinou Európskej únie, a na realizácii projektu sa podieľala Asociácia Marseille-Provence 2013 s podporou Ministerstva národného školstva v Paríži a regiónu Provence-Alpes-Côte d'Azur.

Ako pre TASR uviedla Sophie Sutraová z tlačového oddelenia Asociácie Marseille-Provence 2013 (MP2013) v Marseille, spoločná učebnica dejepisu Stredozemia poskytuje zásadne nový prístup vypracovania dejín, pričom autori zo všetkých strán Stredozemia - severu, juhu i východu - sa na práci podieľali rovnakým dielom. Pri vypracúvaní učebnice jej autori zohľadnili najnovší vývoj danej disciplíny - dejepisu - a začlenili do nej pohyby svetových dejín.

Jedným z hlavných cieľov novej učebnice je odpovedať na naliehavú potrebu učiteľov, aby mali k dispozícii pedagogický materiál, ktorý prispieva k vyučovaniu dejepisu v regióne a pritom by sa nemuseli obmedzovať len na pedagogický materiál, podávajúci čisto národný pohľad na historické udalosti. Medzi ďalšie ciele treba zaradiť posilnenie kompetencií a doplnenie poznatkov v oblasti vyučovania dejepisu, výchovu k občianskym postojom jednak v kontexte rastúceho nepochopenia sa vo vzťahu sever-juh ako aj v jednotlivých spoločnostiach, ktoré sa čoraz viac odlišujú v kultúrnej oblasti pod tlakom migračných vĺn.

K dielu bude k dispozícii viacjazyčná internetová stránka.

Učebnicu predstaví skupina historikov


Vo Villa Méditerranée v Marseille sa dnes večer začne konferencia, na ktorej učebnicu skupina historikov predstaví z pohľadu jej využitia na národných úrovniach vyučovania dejepisu. Experimentálne spoločné dielo historikov odskúšajú v Académie d'Aix-Marseille. O pedagogický materiál už prejavili záujem viaceré krajiny a regióny Stredozemia, napríklad Tunisko, Libanon, talianska Ligúria či španielska Andalúzia.

Ako konštatuje stránka Asociácie Marseille-Provence 2013, pedagogický materiál, vo všeobecnosti nazvaný učebnica, je v podstate digitálna platforma, ktorá má viesť k vypracovávaniu národných programov dejepisu. Nie je adresovaná priamo žiakom, ale najmä učiteľom, pedagógom a študentom pripravujúcich sa na špecializáciu dejepis - história. Na realizácii diela sa podieľala skupina 15 historikov a pedagógov z Francúzska, Talianska, Portugalska, Grécka, Maroka, Tuniska, Libanonu a Egypta. Učebnica sa do používania na národnej a regionálnej úrovni dostane v roku 2014.

Dielo sa skladá z piatich kapitol zahrňujúcich obdobia od predhistórie až po arabskú jar. Každé obdobie je odprezentované z historického pohľadu tak, aby bolo dostupné pre vyučujúcich, ale aj pre verejnosť. Pritom sa dané historické obdobie podáva "rovnakým dielom" z každého brehu Stredozemného mora - z jeho severu, juhu a východu. Autori formou písomného textu, dokumentu a mapy popisujú zrod historicky špecifickej entity, ktorá prešla cez obdobia vzájomného napätia, obchodných výmen, uzatvárania sa i otvárania, cez tradície k modernosti. Dielo má byť vydané vo viacerých jazykoch regiónu Stredozemia. Francúzsku verziu sprevádza aj arabská, aby sa zaručilo rozšírenie projektu na celom území, na ktorom sa hovorí arabsky.

Francúzska verzia diela už vyšla 8. novembra tohto roku vo vydavateľstve Bayard a Národnom stredisku pedagogickej dokumentácie pod redakciou Mostafu Hassaniho-Idrissa a má 500 strán.

Francúzske Marseille-Provence je v roku 2013 spolu s metropolu východného Slovenska Európskym hlavným mestom kultúry (EHMK).

Zdroje: www.mp2013.fr, www.villa-mediterranee.org, www.culture-13.fr