< sekcia Zahraničie

MATTIS: Severná Kórea nemôže oslabiť spojenectvo Južnej Kórey a USA

Americký minister obrany James Mattis. Foto: TASR/AP

Vyjadrenia amerického ministra obrany prišli po tom, ako sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una počas návštevy olympiády v Južnej Kórei pozvala tamojšieho prezidenta Mun Če-ina do Pchjongjangu.

Rím 12. februára (TASR) - Americký minister obrany Jim Mattis označil v nedeľu za predčasné akékoľvek dohady o tom, či zmierlivé kroky Severnej a Južnej Kórey počas zimných olympijských hier vytvárajú nádej na mier na Kórejskom polostrove.

Šéf Pentagónu súčasne odmietol tvrdenia, že by prípadné dočasné zlepšenie vzťahov medzi oboma kórejskými štátmi mohlo oslabiť spojenectvo medzi Soulom a Washingtonom, informovala agentúra AP.

Vyjadrenia Mattisa prišli po tom, ako sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una počas návštevy olympiády v Južnej Kórei pozvala tamojšieho prezidenta Mun Če-ina do Pchjongjangu.

Mun zatiaľ pozvanie neprijal, aj keď v minulosti vyjadril ochotu na takúto cestu, ak by prispela k ukončeniu severokórejského jadrového zbrojného programu i desaťročí nepriateľstva a vyhrážok KĽDR voči Južnej Kórei.

Mattis uviedol, že nie je jasné, či snahy o znižovanie napätia s využitím olympiády pretrvajú aj po tom, ako sa toto vrcholné športové podujatie skončí. "To teraz povedať nemôžeme," zdôraznil s tým, že rozhodnutie Pchjongjangu uskutočniť nedávno vojenskú prehliadku, na ktorej izolovaný režim predviedol svoje balistické strely, zatieňuje náznaky znižovania napätia na polostrove.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.