Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Zahraničie

Maurícius a Británia vyjadrili svoje nároky na Čagoské ostrovy

Na archívnej snímke z 3. septembra 2018 demonštranti držia transparenty pred Medzinárodným trestným súdom (ICC) so sídlom v holandskom Haagu, kde sudcovia počúvajú argumenty ohľadne toho, či Čagoské ostrovy sú legálne pod správou Spojeného kráľovstva. Foto: TASR/AP

Maurícius nikdy nemal nad týmto územím zvrchovanosť a Spojené kráľovstvo jeho nároky neuznáva, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Londýn 15. februára (TASR) - Britská vláda v pondelok potvrdila svoju zvrchovanosť nad Čagoskými ostrovmi po tom, ako svoje územné nároky na tieto ostrovy vyjadril Maurícius a vztýčil na týchto ostrovoch svoju vlajku. Píše o tom agentúra AP.

Maurícijský premiér Pravind Jugnauth povedal, že Maurícius bude toto súostrovie spravovať rozumne a chrániť ľudské práva a životné prostredie v moriach v jeho okolí. K delegácii z Maurícia sa pridali aj viacerí miestni obyvatelia ostrovov.

Britské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok oznámilo, že "niet pochýb" o zvrchovanosti Spojeného kráľovstva nad týmto "britským indickooceánskym územím", ktoré Británia spravuje nepretržite od roku 1814.

"Maurícius nikdy nemal nad týmto územím zvrchovanosť a Spojené kráľovstvo jeho nároky neuznáva," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Čagoské ostrovy boli súčasťou Maurícia, pokým ich Británia neoddelila niekoľko rokov predtým, než Maurícius v roku 1968 získal nezávislosť od britskej koloniálnej nadvlády. Británia v 60. a 70. rokoch minulého storočia vysťahovala približne 2000 obyvateľov ostrovov, aby na jednom z nich mohli Spojené štáty postaviť vojenskú základňu, pripomína AP.

Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v holandskom Haagu a Valné zhromaždenie OSN v roku 2019 Británii oznámili, aby sa vzdala práv na Čagoské ostrovy. ICC vtedy uviedol, že Británia nezákonne rozdelila Maurícius – súostrovie, ktorého hlavný ostrov sa nachádza zhruba 2000 kilometrov od juhovýchodného pobrežia Afriky.





Pozn. TASR:

Jugnauth, výslovnosť v hindštine: Džagannáth