Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia
< sekcia Zahraničie

Spojené kráľovstvo oficiálne oznámilo Bruselu spustenie brexitu z EÚ

Britská premiérka Theresa Mayová v utorok podpísala list, ktorým dnes Spojené kráľovstvo oficiálne požiada o odchod z Európskej únie. Foto: TASR/AP
Britská premiérka Theresa Mayová podpisuje list pre predsedu Európskej rady Donalda Tuska na Downing Street 10 v Londýne 28. marca 2017. Foto: TASR/AP

Premiérka T. Mayová vystúpila v britskom parlamente a hovorila o uplatnení článku Lisabonskej zmluvy o ukončení členstva v EÚ aj britskému parlamentu.

Brusel 29. marca (TASR/TABLET.TV) - List spúšťajúci oficiálny, dvojročný proces odchodu Británie z Európskej únie, dnes prijali v Bruseli, oznámil predseda Európskej rady Donald Tusk.

"Po deviatich mesiacoch (od referenda) Spojené kráľovstvo doručilo list s oznámením brexitu," napísal Tusk na sociálnej sieti Twitter.

List obsahuje oznámenie Británie, že si želá aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý umožňuje krajine opustiť EÚ po dvoch rokoch rokovaní.

V júni 2016 okolo 52 percent britských voličov hlasovalo v referende za tzv. brexit, teda za vystúpenie z EÚ.



List, podpísaný britskou premiérkou Theresou Mayovou, osobne odovzdal Tuskovi v Bruseli britský veľvyslanec pri EÚ Tim Barrow.

Premiérka Mayová dnes, súbežne s odovzdaním listu Tuskovi, vystúpila v Dolnej snemovni britského parlamentu. Zákonodarcom mala oznámiť, že aktivovala článok 50 kľúčovej zmluvy EÚ - Lisabonskej zmluvy, čím sa spúšťa dvojročný proces odchodu krajiny z Únie, teda brexit.

Theresa Mayová: Spúšťame proces odchodu z Európskej únie, nie z Európy

Britská premiérka Theresa Mayová potvrdila dnes v britskom parlamente odštartovanie procesu, ktorého výsledkom bude vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

"Proces (vyplývajúci z) článku 50 už prebieha," povedala Mayová iba niekoľko minút po tom, ako ňou podpísaný list osobne prevzal v Bruseli od britského veľvyslanca Tima Barrowa predseda Európskej rady Donald Tusk.

"Toto je historický okamih, z ktorého už niet návratu. Chystáme sa teraz prevziať kontrolu nad vecami, ktoré nás najviac zaujímajú."

"Dnes vláda koná v súlade s demokratickou vôľou občanov Británie," pokračovala premiérka a pripomenula, že týmto sa začína dvojročný proces vyjednávania.

"Rozhodla som sa veriť v Britániu - a že naše najlepšie dni nás ešte len čakajú." Premiérka si zároveň želá, aby Británia bola skutočne globálna a "našim partnerom v Európe najlepším priateľom a susedom".

"Spúšťame proces odchodu z Európskej únie, nie z Európy," zdôraznila Mayová a dodala, že Británia tento rozvodový proces s Úniou spustila na základe demokratickej vôle Britov.

Mayová zároveň vyjadrila presvedčenie, že najlepšie dni budú pre Britániu nasledovať až po brexite.

Spojené kráľovstvo odíde z EÚ po 44 rokoch.


Premiérka podpísala list vystúpení



Britská premiérka Theresa Mayová v utorok podpísala list, ktorým dnes Spojené kráľovstvo oficiálne požiada o odchod z Európskej únie.



Schválenie navrhovaných usmernení bude predmetom mimoriadneho summitu EÚ, ktorý sa uskutoční v Bruseli 29. apríla.

Mayová zároveň ešte dnes oznámi uplatnenie článku Lisabonskej zmluvy o ukončení členstva v EÚ aj britskému parlamentu. Ten v súlade s rozhodnutím britského najvyššieho súdu schválil tento mesiac zákon o tzv. notifikácii vystúpenia z EÚ, čo bolo podmienkou spustenia vyjednávacieho procesu.

Zo znenia Lisabonskej zmluvy vyplýva, že k oficiálnemu ukončeniu členstva vystupujúcej krajiny má dôjsť do dvoch rokov od uplatnenia zmieneného článku. V prípade Británie je tak predpokladaným "Dňom B" 30. marec 2019. K brexitu by však mohlo dôjsť aj skôr, ak sa podarí dosiahnuť konečnú dohodu, a naopak, dvojročná lehota môže byť predĺžená, ak s tým budú súhlasiť všetky strany.

O vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ rozhodli britskí voliči v referende konanom 23. júna 2016.

Pred podpisom listu hovorila s Merkelovou, Tuskom a Junckerom



Britská premiérka Theresa Mayová sa v utorok večer krátko pred podpísaním listu, ktorým dnes Spojené kráľovstvo oficiálne požiada o odchod z Európskej únie, telefonicky skontaktovala s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

Informáciu, ktorú prebrali viaceré európske médiá, potvrdil hovorca úradu premiérky z Downing Street.



V separátnych telefonických rozhovoroch britská premiérka svojich partnerov ubezpečila, že silná Európska únia je v záujme všetkých a že Británia zostane blízkym a oddaným spojencom Európanov.

Hovorca úradu britskej premiérky dodal, že Mayová sa s európskymi politikmi zhodla na potrebe začiatku "rozvodových" rokovaní v pozitívnom a konštruktívnom duchu a na tom, že treba zaistiť hladký a riadený proces odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ.

Po skončení telefonických rozhovorov s Merkelovou, Tuskom a Junckerom britská premiérka podpísala oficiálny list, ktorým Británia uplatní článok 50 Lisabonskej zmluvy. List dnes o 13.20 h SELČ odovzdá predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi veľvyslanec Británie pri EÚ Tim Barrow.

Británii začne podaním oznámenia plynúť dvojročná lehota na odchod z EÚ



Británia oficiálne oznámila Európskej únii zámer ukončiť svoje členstvo, čo povedie k začatiu rokovaní medzi Londýnom a Bruselom o jednotlivých aspektoch takéhoto kroku. K samotnému vystúpeniu krajiny z EÚ by malo dôjsť najneskôr o dva roky, teda v závere marca 2019, nie je však vylúčené ani predĺženie rokovaní, ak si to budú okolnosti vyžadovať.

Britská premiérka Theresa Mayová oznámila uplatnenie príslušného článku Lisabonskej zmluvy predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi, a to prostredníctvom listu, ktorý mu odovzdal veľvyslanec Británie pri EÚ Tim Barrow. Očakáva sa, že Tusk následne vydá vyhlásenie o prijatí tohto oznámenia a v priebehu 48 hodín rozošle predstaviteľom zvyšných 27 štátov EÚ návrh, ako by mali prebiehať rokovania s britskou vládou.

Podľa minulotýždňového vyjadrenia Tuska je potrebné "urobiť všetko pre to, aby bol brexit čo najmenej bolestivý pre EÚ". Hlavný vyjednávač Európskej komisie pre brexit Michel Barnier je zásadnou podmienkou úspešného presadzovania požiadaviek voči Británii jednotný postoj zvyšných 27 členov.

Na snímke Michel Barnier.
Foto: TASR/Štefan Puškáš


Po schválení rámcovej podoby rokovaní s Londýnom bude Barnierov tím poverený vypracovaním podrobných smerníc, ktoré by mala schváliť v máji Rada EÚ pre všeobecné záležitosti. Necelý rok po britskom referende sa budú môcť začať samotné rokovania pod vedením Barniera a osobitného člena britskej vlády Davida Davisa. Na úvod sa musia obe strany dohodnúť, ktoré témy je potrebné riešiť prioritne.

Barnier naznačil, že hlavné požiadavky, ktoré bude presadzovať, sú ochrana práv občanov iných štátov EÚ žijúcich v Spojenom kráľovstve, ako aj splnenie všetkých finančných záväzkov, ktoré má ostrovná krajina voči EÚ, a to "v plnej výške". EÚ zatiaľ oficiálne nevyčíslila, aká bude výška "faktúry" za finančné záväzky Londýna, podľa neoficiálnych odhadov však ide o sumu 55-60 miliárd eur.



Barnier a jeho približne 20-členný tím expertov očakávajú, že rokovania o podmienkach "rozvodu" a prípadných prechodných opatreniach potrvajú 18 mesiacov, čo znamená, že by sa mali skončiť približne v októbri 2018. Mal by tak zostať dostatok času na ratifikáciu dohody Európskym parlamentom a získanie potrebnej väčšiny v Európskej rade. Zo strany EÚ musí byť dohoda predložená na schválenie Európskemu parlamentu ešte predtým, než ju - bez účasti Británie - potvrdí Európska rada.

Britská premiérka chce dosiahnuť komplexnú dohodu o voľnom obchode s EÚ, na čo však podľa odborníkov dvojročné "rozvodové" obdobie nepostačuje. Brusel chce odložiť tieto rokovania až na obdobie po uzavretí zmluvy o vystúpení. Britská vláda a členské štáty EÚ tiež pripúšťajú možnosť, že bude potrebné uzavrieť viacero dočasných dohôd, ktoré poskytnú dostatok času na uzavretie komplexnej dohody o obchodných vzťahoch.

Hlavné časti oficiálneho listu britskej premiérky Mayovej o vystúpení z EÚ





Vážený prezident Tusk,

občania Spojeného kráľovstva 23. júna minulého roku odhlasovali vystúpenie z Európskej únie. Ako som uviedla už predtým, toto rozhodnutie neznamenalo odmietnutie hodnôt, ktoré zdieľame ako Európania. Takisto nešlo o pokus poškodiť Európsku úniu a ďalšie členské štáty. Naopak, Spojené kráľovstvo si želá úspech a prosperitu pre Európsku úniu. Referendum bolo v skutočnosti hlasovaním o obnovení nášho národného sebaurčenia. Opúšťame EÚ, ale neopúšťane Európu - chceme zostať oddanými partnermi a spojencami pre našich priateľov na celom kontinente.

...

Týmto listom chcem aktivovať výsledok demokratického hlasovania občanov Spojeného kráľovstva. V súlade s článkom 50(2) Zmluvy o Európskej únii oznamujem Európskej rade úmysel Spojeného kráľovstva vystúpiť z Európskej únie. Okrem toho, v zmysle toho istého článku 50(2), ako je zároveň uvedené v článku 106a Zmluvy zakladajúcej Európske spoločenstvo pre atómovú energiu, oznamujem úmysel Spojeného kráľovstva vystúpiť z Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu.

...

Je v najlepšom záujme Spojeného kráľovstva i Európskej únie, aby sme v rámci tohto procesu dosiahli naše ciele spravodlivým a usporiadaným spôsobom... Chceme, aby Európa ostala silnou, prosperujúcou a schopnou presadzovať svoje hodnoty, hrať vedúcu úlohu vo svete a brániť sa pred bezpečnostnými hrozbami.

...

Chcela by som predstaviť niekoľko princípov, ktoré nám môžu pomôcť vo formovaní diskusie, predtým však chcem informovať o procese, ktorý budeme uskutočňovať doma v Spojenom kráľovstve.

Ako som už povedala, vláda predloží legislatívny návrh, ktorým zruší platnosť Zákona britského parlamentu o Európskych spoločenstvách z roku 1972, umožňujúceho účinnosť zákonov EÚ v našej krajine. Tento legislatívny návrh zmení a včlení celú sústavu existujúcej legislatívy EÚ (acquis) do britského právneho poriadku. To znamená istotu pre britských občanov i všetkých, ktorí budú podnikať v Spojenom kráľovstve. Vláda bude ešte rokovať o konkrétnom znení a spôsobe implementácie tohto zákona a v tejto súvislosti zajtra zverejníme Bielu knihu.

...

Zároveň si, samozrejme, budeme plniť svoje povinnosti členskej krajiny EÚ, kým sme jej súčasťou, pričom navrhovaná legislatíva nevstúpi do platnosti pred naším vystúpením.

Od začiatku až do konca budeme rokovať ako jednotné Spojené kráľovstvo, pričom budeme brať do úvahy špecifické záujmy každého národa a regiónu Spojeného kráľovstva. V súvislosti s navrátením právomocí Spojenému kráľovstvu budeme diskutovať o tom, ktoré kompetencie ostanú Westminsteru a ktoré sa presunú na Škótsko, Wales a Severné Írsko.

...

Spojené kráľovstvo sa chce dohodnúť s EÚ na hĺbkovom a osobitnom partnerstve, ktoré sa bude týkať hospodárskej aj bezpečnostnej spolupráce.

...

Ak však vystúpime z Európskej únie bez dosiahnutia dohody, východiskovou pozíciou pre nás bude obchodovanie podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie.
Prípadná nedohoda v bezpečnostných otázkach by znamenala oslabenie spolupráce v boji proti kriminalite a terorizmu.

...

Pred začiatkom rokovaní, ktoré onedlho otvoríme, by som rada predstavila niekoľko princípov, na ktorých by sme sa mohli dohodnúť, aby tento proces prebehol čo najplynulejšie a s čo najväčším úspechom.

I. Mali by sme sa správať voči sebe konštruktívne, s rešpektom a v duchu úprimnej spolupráce. Odkedy som sa stala premiérkou Spojeného kráľovstva, počúvala som pozorne Vás, šéfov vlád krajín EÚ a predsedov Európskej komisie i Európskeho parlamentu. Preto sa Spojené kráľovstvo neusiluje o členstvo v projekte jednotného trhu: chápeme a rešpektujeme vašu pozíciu, že štyri slobody jednotného trhu sú nedeliteľné a nemožno si vyberať iba hrozienka. Zároveň rozumieme, že vystúpenie z EÚ bude mať pre Spojené kráľovstvo isté následky: vieme, že stratíme vplyv nad vytváraním pravidiel, ktoré ovplyvňujú európsku ekonomiku. Taktiež vieme, že britské spoločnosti, ktoré obchodujú v EÚ, sa budú musieť prispôsobiť pravidlám prijatým inštitúciami, ktorých už nebudeme súčasťou - podobne, ako to robia britské firmy na iných zahraničných trhoch.

II. Naši občania budú pre nás vždy na prvom mieste. Je zjavné, že rokovania, ktoré nás čakajú, budú zložité, avšak musíme mať na pamäti, že stredobodom našej pozornosti pri rokovaniach budú záujmy všetkých našich občanov. Napríklad mnoho občanov zo zostávajúcich krajín EÚ žije v Spojenom kráľovstve a taktiež mnoho britských občanov žije v ostatných krajinách Európskej únie. Mali by sme sa usilovať dosiahnuť čo najrýchlejšie dohodu o ich právach.

III. Mali by sme sa usilovať dosiahnuť komplexnú dohodu. Chceme sa dohodnúť na hĺbkovom a osobitnom partnerstve, ktoré sa bude týkať hospodárskej aj bezpečnostnej spolupráce. Budeme musieť rokovať o spravodlivom rozložení práv a povinností Spojeného kráľovstva ako vystupujúcej členskej krajiny, v súlade so zákonom a duchom pokračovania partnerstva Spojeného kráľovstva a EÚ. Považujeme za nevyhnutné dohodnúť podmienky nášho budúceho partnerstva zároveň s podmienkami nášho vystúpenia z EÚ.

IV. Mali by sme spolupracovať s cieľom minimalizovať nezrovnalosti a maximalizovať istoty. Investori, firmy a občania Spojeného kráľovstva, ako aj zostávajúcich 27 členských štátov - a taktiež tretích krajín z celého sveta - chcú vedieť, ako majú plánovať svoje záležitosti. S cieľom vyhnúť sa neúmerným stratám súvisiacim s prechodom zo súčasného vzťahu na budúce partnerstvo by mali dostať občania i firmy v Spojenom kráľovstve aj EÚ možnosť počas implementačného obdobia prispôsobiť sa novým podmienkam čo najplynulejšie. Ak sa na tejto zásade dohodneme už na začiatku procesu, pomôžeme tak minimalizovať zbytočné narušenie vzťahov.

V. Obzvlášť musíme venovať pozornosť jedinečným vzťahom Spojeného kráľovstva s Írskou republikou a dôležitosti mierového procesu v Severnom Írsku. Írska republika je jediným členským štátom EÚ, ktorý má so Spojeným kráľovstvom pevninskú hranicu. Chceme sa vyhnúť návratu k prísne stráženej hranici medzi našimi dvoma krajinami a chceme zachovať medzi nami princíp otvorených hraníc s minimálnou ochranou. Zároveň chceme, aby vystúpenie Spojeného kráľovstva nepoškodilo Severné Írsko. Taktiež máme zodpovednosť za to, aby sa neuskutočnilo nič, čo by ohrozilo mierový proces v Severnom Írsku, pričom si taktiež uvedomujeme zodpovednosť za dodržiavanie Belfastskej dohody.

VI. Rokovania o technických podrobnostiach v jednotlivých oblastiach by sme mali začať čo najskôr, avšak prednosť by mali dostať najväčšie výzvy. Dohoda na riešení otázok vyplývajúcich z nášho vystúpenia na vysokej úrovni bude, samozrejme, prioritou hneď v úvode. Avšak ponúkame zároveň aj ambicióznu Dohodu o voľnom obchode medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou. Tá by mala byť ďalekosiahlejšia a ambicióznejšia než akákoľvek podobná dohoda pred ňou. Mala by zahŕňať oblasti, ktoré sú kľúčové pre naše prepojené ekonomiky, ako napríklad finančné služby či sieťové odvetvia. Toto si bude vyžadovať podrobné rokovania technického charakteru, avšak keďže Spojené kráľovstvo je stále členským štátom EÚ, regulačné rámce a štandardy oboch strán sú v súčasnosti vo vzájomnom súlade. Prioritou by teda malo byť aj úsilie riadiť ďalší vývoj našich regulačných rámcov s cieľom zachovať spravodlivé a otvorené prostredie pre obchod a riešenie sporov. Čo sa týka priestoru pre partnerstvo v hospodárskych a bezpečnostných otázkach, naši predstavitelia predložia podrobné návrhy rozsiahlej a dynamickej spolupráce.

VII. Mali by sme spolupracovať v záujme presadzovania a ochrany našich spoločných európskych hodnôt. Svet v súčasnosti potrebuje liberálne a demokratické hodnoty Európy zrejme viac než kedykoľvek predtým. Chceme sa podieľať na tom, aby Európa zostala silnou, prosperujúcou a schopnou hrať vedúcu úlohu vo svete, presadzovať svoje hodnoty a brániť sa pred bezpečnostnými hrozbami.

...

V čase spomaľujúceho sa rastu svetového obchodu a objavujúcich sa protekcionistických inštinktov vo viacerých častiach sveta má Európa zodpovednosť postaviť sa za voľný obchod a záujmy všetkých svojich občanov. Európska bezpečnosť je v súčasnosti krehkejšia než kedykoľvek od skončenia studenej vojny. Oslabenie spolupráce v oblasti prosperity a ochrany našich občanov by bolo chybou, za ktorú by sme mohli draho zaplatiť.

...

Uvedomujeme si, že dosiahnutie takejto komplexnej dohody v priebehu dvoch rokov vyhradených na rokovania o vystúpení v rámci Zmluvy o Európskej únii bude predstavovať veľkú výzvu... Naša východisková pozícia je však jedinečná - regulačný súlad, vzájomná inštitucionálna dôvera a desaťročia ducha spolupráce. Z týchto dôvodov a aj preto, že budúce partnerstvo medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ je tak veľmi dôležité pre obe strany, som si istá, že túto dohodu môžeme dosiahnuť v časovom rámci vyhradenom Zmluvou o Európskej únii.

...

S úctou,

Theresa Mayová