< sekcia Zahraničie

Mayová: Schôdzka medzi Trumpom a Putinom zníži riziko konfrontácie

Britská premiérka Theresa Mayová. Foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová to vyhlásila to v stredu večer v Bruseli v prvý deň dvojdňového summitu NATO.

Brusel 12. júla (TASR) - Schôdzka medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho ruským náprotivkom Vladimirom Putinom, ktorá sa uskutoční v pondelok 16. júla v Helsinkách, môže pomôcť znížiť riziko konfrontácie medzi Ruskom a Západom. Vyhlásila to v stredu večer v Bruseli v prvý deň dvojdňového summitu NATO britská premiérka Theresa Mayová.

Poukazujúc na kauzu Skripaľ Mayová podľa agentúry AP uviedla, že je to príklad osvedčeného modelu ruského správania na "podkopanie našich demokracií a poškodenie našich záujmov vo svete". K tomu ale dodala, že "otvorené komunikačné kanály medzi USA a Ruskom sú kľúčom k zvládnutiu rizík konfrontácie".

Bývalého dôstojníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred obchodným centrom v Salisbury, kde Skripaľ žil. Obaja boli následne celé týždne hospitalizovaní v kritickom stave, no ich stav sa napokon zlepšil, takže boli napokon prepustení do domáceho ošetrenia.

Británia z útoku na Skripaľovcov, pri ktorom bola podľa jej zistení použitá nervovoparalytická látka novičok vyvinutá v bývalom Sovietskom zväze, obvinila Moskvu. Kauza vyvolala ostrú roztržku medzi Ruskom a Britániou a jej spojencami a viedla k najväčšiemu vzájomnému vyhosteniu diplomatov od čias studenej vojny. Britániu v spore s Ruskom podporila väčšina krajín EÚ.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.