< sekcia Zahraničie

Mitch McConnell: Európske krajiny sú priatelia USA, Rusi nie

Mitch McConnell, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Trump v utorok v Bielom dome zdôraznil, že uznáva závery amerických spravodajských služieb o zasahovaní Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Washington 17. júla (TASR) - Líder republikánskej väčšiny v americkom Senáte Mitch McConnell označil v utorok Severoatlantickú alianciu (NATO) za "najvýznamnejšiu vojenskú alianciu v dejinách". Taktiež uviedol, že "európske krajiny sú naši priatelia a Rusi nie sú".

Podľa McConnella existujú "nesporné dôkazy", že Rusko sa snažilo ovplyvniť prezidentské voľby v USA v roku 2016. Uviedol, že Senát chápe "ruskú hrozbu" a že je to "rozšírený názor tu v Senáte Spojených štátov medzi členmi oboch strán".

Líder demokratickej menšiny v Senáte Chuck Schumer predtým žiadal o okamžité vypočutie ministra zahraničných vecí Mikea Pompea a ďalších popredných vládnych predstaviteľov s cieľom dozvedieť sa viac o pondelkových rokovaniach prezidenta Donalda Trumpa a jeho ruského náprotivka Vladimira Putina medzi štyrmi očami v Helsinkách.

Trump v utorok v Bielom dome zdôraznil, že uznáva závery amerických spravodajských služieb o zasahovaní Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Vyjadril sa tak po vlne kritiky, ktorá nasledovala po jeho pondelkovom rokovaní s Putinom. Trump totiž na spoločnej tlačovej konferencii s ruským prezidentom uviedol, že nevidí žiadny dôvod, prečo by Rusko zasahovalo do amerických volieb.

Trump však teraz tvrdí, že v Helsinkách sa len nesprávne vyjadril. Podľa svojich slov mal na mysli opak, teda, že nevidí dôvod, prečo by Rusko nemalo byť zodpovedné za zasahovanie do volieb.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.