Zahraničie

Medvedev odovzdal Gorbačovovi Rad sv. Andreja Prvopovolaného

TASR, 3. mája 2012 16:58

Rad sv. Andreja Prvopovolaného udelili Gorbačovovi za jeho celoživotné zásluhy.

Bývalý sovietsky líder Michail Gorbačov. Foto: TASR/AP
Moskva 3. mája (TASR) - Niekdajší prvý muž bývalého Sovietskeho zväzu, duchovný otec perestrojky a glasnosti Michail Gorbačov (81), si dnes v moskovskom Kremli prevzal z rúk prezidenta Dmitrija Medvedeva najvyššie štátne vyznamenanie Ruskej federácie. Rad sv. Andreja Prvopovolaného udelili Gorbačovovi za jeho celoživotné zásluhy.

Ilustračné foto, ruský prezident Dmitrij Medvedev Foto: TASR/AP
Laureát sa v ďakovnom príhovore prihlásil k svojej niekdajšej politike perestrojky i glasnosti. "Došlo k omylom, avšak cesta späť je nemožná," zdôraznil a opätovne vyzval na demokratické reformy v Rusku.

Michail Gorbačov, ktorý stál na čele ZSSR v rokoch 1985-1991 a v auguste 1991 zažil nevydarený pokus o prevrat, sa po rozpade sovietskeho impéria teší výrazne väčšiemu uznaniu v zahraničí ako v rodnej krajine. Je laureátom početných ocenení, vrátane Nobelovej ceny za mier (1990).
Zdielať článok na Facebook

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 15:42

Po výbuchu v bani v Donecku je 32 nezvestných a jedna obeť
Informoval o tom predseda ukrajinského parlamentu Volodymyr Hrojsman, ktorého vyjadrenie počas zasadania Najvyššej rady v Kyjeve citovala agentúra Ukrinform. video

sk
dnes 15:18

Europoslanec Škripek: Sýrska vojenská rada žiada o pomoc
Prosbu o pomoc predniesli v utorok na pôde Európskeho parlamentu Európska asýrska únia a Sýrska vojenská rada (SVR), ktorá aktívne bojuje proti teroristickým oddielom Islamského štátu.

sk
dnes 14:16

FBI zadržala osobu podozrivú zo streľby na budovu NSA
Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie oznámil, že zadržal osobu, ktorá je pravdepodobne zodpovedná za niekoľko prípadov streľby popri diaľniciach.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR