Zahraničie

Medvedev odovzdal Gorbačovovi Rad sv. Andreja Prvopovolaného

TASR, 3. mája 2012 16:58

Rad sv. Andreja Prvopovolaného udelili Gorbačovovi za jeho celoživotné zásluhy.

Bývalý sovietsky líder Michail Gorbačov. Foto: TASR/AP
Moskva 3. mája (TASR) - Niekdajší prvý muž bývalého Sovietskeho zväzu, duchovný otec perestrojky a glasnosti Michail Gorbačov (81), si dnes v moskovskom Kremli prevzal z rúk prezidenta Dmitrija Medvedeva najvyššie štátne vyznamenanie Ruskej federácie. Rad sv. Andreja Prvopovolaného udelili Gorbačovovi za jeho celoživotné zásluhy.

Ilustračné foto, ruský prezident Dmitrij Medvedev Foto: TASR/AP
Laureát sa v ďakovnom príhovore prihlásil k svojej niekdajšej politike perestrojky i glasnosti. "Došlo k omylom, avšak cesta späť je nemožná," zdôraznil a opätovne vyzval na demokratické reformy v Rusku.

Michail Gorbačov, ktorý stál na čele ZSSR v rokoch 1985-1991 a v auguste 1991 zažil nevydarený pokus o prevrat, sa po rozpade sovietskeho impéria teší výrazne väčšiemu uznaniu v zahraničí ako v rodnej krajine. Je laureátom početných ocenení, vrátane Nobelovej ceny za mier (1990).
Zdielať článok na Facebook

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 22:04

Zadržali Maročana podozrivého z účasti na terore v múzeu Bardo
V Tunisku zadržali Maročana, spájaného s teroristickým útokom na múzeum Bardo z 18. marca, pri ktorom prišlo o život 22 ľudí.

sk
včera 22:02

Hollande: Francúzsko chce, aby Británia zostala v Európskej únii
Vyhlásil to dnes francúzsky prezident Francois Hollande po rokovaní s britským premiérom Davidom Cameronom, ktorý je na dvojdňovej pracovnej ceste po Európe.

sk
včera 21:36

Saudská Arábia vykonala tento rok už 90. popravu
Saudskoarabské justičné orgány vykonali dnes už 90. popravu v tomto roku, čím vyrovnali počet hrdelných trestov, ktoré táto monarchia realizovala za celý vlaňajšok.

sk

Téma TASR