Zahraničie

Medvedev odovzdal Gorbačovovi Rad sv. Andreja Prvopovolaného

TASR, 3. mája 2012 16:58

Rad sv. Andreja Prvopovolaného udelili Gorbačovovi za jeho celoživotné zásluhy.

Bývalý sovietsky líder Michail Gorbačov. Foto: TASR/AP
Moskva 3. mája (TASR) - Niekdajší prvý muž bývalého Sovietskeho zväzu, duchovný otec perestrojky a glasnosti Michail Gorbačov (81), si dnes v moskovskom Kremli prevzal z rúk prezidenta Dmitrija Medvedeva najvyššie štátne vyznamenanie Ruskej federácie. Rad sv. Andreja Prvopovolaného udelili Gorbačovovi za jeho celoživotné zásluhy.

Ilustračné foto, ruský prezident Dmitrij Medvedev Foto: TASR/AP
Laureát sa v ďakovnom príhovore prihlásil k svojej niekdajšej politike perestrojky i glasnosti. "Došlo k omylom, avšak cesta späť je nemožná," zdôraznil a opätovne vyzval na demokratické reformy v Rusku.

Michail Gorbačov, ktorý stál na čele ZSSR v rokoch 1985-1991 a v auguste 1991 zažil nevydarený pokus o prevrat, sa po rozpade sovietskeho impéria teší výrazne väčšiemu uznaniu v zahraničí ako v rodnej krajine. Je laureátom početných ocenení, vrátane Nobelovej ceny za mier (1990).
Zdielať článok na Facebook

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:32

Talianska pobrežná hliadka našla 1800 utečencov, 5 mŕtvych
Obete sa našli priamo na palube lode počas záchrannej operácie, informovala dnes hovorkyňa pobrežnej hliadky a dodala, že príčina úmrtí sa nateraz nezistila.

sk
dnes 16:19

Zeman migrantom: Nik vás nepozval, chce od nich rešpetovanie pravidiel
Prezident ČR ocenil aj nasadenie českej polície pri pohybe utečencov po českom území a podporil aj záujem zosilniť tieto opatrenia.

sk
dnes 15:59

Obe strany konfliktu na Ukrajine sa navzájom vinia z útokov
Situácia na východe Ukrajiny zostáva nezmenená: obe strany sa aj dnes navzájom obvinili z porušovania dohody o prímerí uzavretej v polovici februára tohto roku v bieloruskom Minsku.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR