< sekcia Zahraničie

Michel Barnier je vyjednávačom eurokomisie pre brexit

Na snímke Michel Barnier. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Brusel očakáva, že samotné rokovania o brexite budú "tvrdé". Barnier má v britských euroskeptických médiách povesť "notorického Antibrita,".

Brusel 1. októbra (TASR) - Bývalý francúzsky eurokomisár Michel Barnier (65) sa dnes oficiálne ujíma funkcie hlavného vyjednávača Európskej komisie (EK) pre brexit. V mene exekutívy EÚ bude mať na starosti prípravu rokovaní s Britániou o jej odchode z Únie.

Barniera do tejto funkcie koncom júla vymenoval predseda EK Jean-Claude Juncker. Podľa viacerých mediálnych zdrojov sa Barnier rozhodol najskôr "diskrétne" zmapovať názory všetkých 27 členských štátov. Prvé konzultácie už mal vo štvrtok v Berlíne so šéfom nemeckej diplomacie Frankom-Walterom Steinmeierom.

Francúzsky politik má na ďalšie konzultácie dostatok času, lebo britská vláda sa rozhodla aktivovať článok 50. Lisabonskej zmluvy, spresňujúci spôsob opustenia EÚ, až niekedy začiatkom budúceho roka. Aj napriek tomu, že inštitúcie EÚ apelujú na Londýn, aby čo najskôr spustil proces odchodu z únie, ktorý potrvá najmenej dva roky.

Brusel očakáva, že samotné rokovania o brexite budú "tvrdé". Avšak Barnier, ktorý má v britských euroskeptických médiách povesť "notorického Antibrita," sa nechystá "vyhlásiť vojnu" Spojenému kráľovstvu. Začiatkom septembra v rozhovore pre médiá pripomenul, že Británia má už dlhý čas rovnaké záujmy ako zvyšok EÚ, pričom cíti potrebu silnej bilaterálnej spolupráce najmä v oblasti bezpečnosti a obrany.

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit bude podliehať priamo Junckerovi, čo by nemal byť problém, lebo Barnier mu doteraz slúžil ako externý poradca pre otázky obrany.

Barnier sa v politike angažuje už 40 rokov a považuje sa za "presvedčeného Európana". Vo Francúzsku pôsobil ako minister poľnohospodárstva a zahraničných vecí. V rokoch 1999–2004 mal ako eurokomisár na starosti regionálnu politiku a inštitucionálne reformy, v rokoch 2010–2014 vnútorný trh a služby. Je označovaný za architekta Európskej bankovej únie.

Istou výhodou môže byť, že Barnier sa dobre pozná s britským euroskeptickým politikom Davidom Davisom, ktorý je poverený rokovaniami o brexite za britskú stranu. Obaja sa poznajú z prostredia európskej politiky ešte z polovice deväťdesiatych rokov minulého storočia.

Barnierovou pravou rukou v procese rokovaní o brexite bude Sabine Weyandová z Nemecka, ktorá v eurokomisii pracuje na Generálnom riaditeľstve pre obchod, kde má na starosti obchodné záležitosti a politiku susedstva.

Aj ostatné inštitúcie EÚ už vymenovali svojich vyjednávačov pre brexit. Radu EÚ bude zastupovať skúsený belgický diplomat Didier Seeuws (50). Európsky parlament sa rozhodol do rovnakej funkcie vymenovať bývalého belgického premiéra a šéfa skupiny liberálov v europarlamente Guya Verhofstadta (63), ktorý je známy presadzovaním myšlienky eurofederalizmu a ktorý je dosť neobľúbený v radoch britských euroskeptikov. Zaujímavosťou je, že Seeuws pôsobil ako Verhofstadtov hovorca, keď bol terajší europoslanec šéfom belgickej federálnej vlády.

Verhofstadt sa doteraz ako jediný z troch vyjednávačov inštitúcií EÚ vyjadril, že si praje uzavretie rokovaní o brexite do roku 2019, čiže do nových eurovolieb (leto 2019), ktoré dajú novú podobu Európskemu parlamentu a následne aj novú podobu dlhodobému európskemu rozpočtu. Obe by podľa Verhofstadta už mali byť bez účasti Británie.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.