< sekcia Zahraničie

Militanti z Islamského štátu sa zrazili so sýrskymi povstalcami

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

V piatok dobyli bojovníci z Islamského štátu v rámci svojho vojenského ťaženia šesť dedín.


Bejrút 28. mája (TASR) - Militanti z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) vstúpili dnes do bašty sýrskej opozície, mesta Marea na severe Sýrie, a na jeho okrajových častiach sa rozpútali boje medzi nimi a sýrskymi povstalcami. Informuje o tom agentúra AP.

Ide o najvýraznejší vojenský postup Islamského štátu v provincii Aleppo v priebehu posledných dvoch rokov. Je súčasťou ofenzívy džihádistov proti baštám sýrskych protivládnych vzbúrencov v blízkosti sýrsko-tureckých hraníc, ktorá sa začala v noci zo štvrtka na piatok.

V piatok potom dobyli bojovníci z Islamského štátu v rámci svojho vojenského ťaženia v tejto oblasti šesť dedín. Evakuovaná musela byť jedna nemocnica a uprostred ťažkých bojov zostalo uväznených 160.000 civilistov.

Pri aktuálnej ofenzíve sa sunnitskí džihádisti z Islamského štátu dostali do vzdialenosti len tri kilometre od povstalcami obsadeného mesta Azáz a odrezali od prístupových zásobovacích trás Mareu, ležiacu od Azázu na juh.

Turecká tlačová agentúra Anatólia dnes informovala, že pri náletoch vzdušných síl koalície vedenej Spojenými štátmi a paľbe tureckého delostrelectva zahynulo v piatok večer v Sýrii 104 militantov z Islamského štátu.

Letecké útoky sa uskutočnili niekoľko hodín po tom, čo rakety vypálené zo sýrskeho územia zasiahli juhoturecké pohraničné mesto Kilis a zranili piatich ľudí.

V meste Azáz sú v ohrození tisíce ľudí

Tisíce civilistov a stovky humanitárnych pracovníkov sú "v bezprostrednom nebezpečenstve" na povstaleckom území v severnej Sýrii, na ktoré útočí Islamský štát, varoval hovorca humanitárnej organizácie.

"Celá oblasť (mesta) Azaz" je nebezpečná a civilisti potrebujú humanitárny koridor, aby mohli ujsť do bezpečia, citovala dnes hovorcu Nórskej utečeneckej rady na Blízkom východe, Karla Schembriho, tlačová agentúra DPA.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.