< sekcia Zahraničie

Minister Erdan: Izrael a USA by mohli zastaviť financovanie OSN

Buvova OSN v New Yorku Foto: TASR/AP

Nastal čas OSN informovať, že ak zverejní čierny zoznam spoločností s ekonomickými aktivitami v Judei a Samárii, financovanie zo strany USA a Izraela bude úplne prerušené, napísal minister .

Tel Aviv 12. októbra (TASR) - Izraelský minister verejnej bezpečnosti Gilad Erdan dnes vyzval USA, aby prestali s platením príspevkov pre OSN v prípade, že táto svetová organizácia zverejní čierny zoznam spoločností pôsobiacich na Izraelom okupovanom západnom brehu Jordánu.

"Nastal čas Oficiálne Organizáciu Spojených národov informovať, že ak zverejní čierny zoznam spoločností s ekonomickými aktivitami v Judei a Samárii, financovanie Spojených národov zo strany Spojených štátov a Izraela bude úplne prerušené," napísal Erdan na svojom konte na sociálnej sieti Twitter.

Judea a Samária sú biblickými geografickými pomenovaniami, ktoré používajú izraelskí lídri na označenie pravého brehu Jordánu - malého palestínskeho územia, ktoré Izrael okupuje už 50 rokov a kde žije vyše 400.000 židovských osadníkov. Z pohľadu medzinárodného práva tam však židovskí osadníci žijú nelegálne.

Ako informovala agentúra DPA, izraelské a americké médiá pred časom priniesli správu, že vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn zostavuje zoznam spoločností pôsobiacich na Západnom brehu, ktorého sa Izrael zmocnil počas Šesťdňovej vojny v roku 1967.

Erdanov tweet sa objavil krátko po tom, ako izraelský premiér Benjamin Netanjahu vydal izraelskému ministerstvu zahraničných vecí pokyn, aby pripravilo vstúpenie z Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Rovnaký zámer vystúpiť z UNESCO už aj s uvedením termínu - k 31. decembru 2018 - oznámili dnes aj Spojené štáty.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.