< sekcia Zahraničie

Mjanmarsko a Bangladéš sa dohodli na repatriácii rohinských utečencov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Návrat rohinských utečencov majú umožniť práve podpísané dohody, stanovujúce rieku Naf ako hranicu medzi týmito krajinami.

Nepjito 23. novembra (TASR) - Mjanmarsko a Bangladéš uzavreli vo štvrtok dohody umožňujúce návrat státisícov Rohingov, ktorí ušli v uplynulých mesiacoch cez hranice z mjanmarského Jakchainského štátu. Mjanmarské ministerstvo zahraničných vecí o tom podľa agentúry DPA informovalo prostredníctvom vyhlásenia na sieti Facebook.

Návrat rohinských utečencov z Bangladéša do Mjanmarska majú umožniť práve podpísané dohody, stanovujúce rieku Naf ako hranicu medzi týmito krajinami. Nie je však zatiaľ jasné, či budú Rohingovia naozaj ochotní vrátiť sa po tom, ako ich dediny údajne vypálili a príbuzných zavraždili vojaci či rozvášnené davy.

Dohovor o "návrate vysídlených osôb z Jakchainského štátu", ktorý podpísali popri uvedených dohodách bangladéšsky minister zahraničných vecí a tajomník úradu mjanmarskej hlavnej štátnej radkyne, je podľa Bangladéša "prvým krokom" k vyriešeniu utečeneckej krízy v danom regióne.

Podľa tamojších médií teraz bangladéšske úrady poskytnú Mjanmarsku podklady s osobnými údajmi utečencov. Bangladéšske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že repatriačný proces sa začne v priebehu dvoch mesiacov.

Rokovania o spätnom prijatí Rohingov z Jakchainského štátu prebiehali od stredy v mjanmarskom hlavnom meste Nepjito.

Od konca augusta ušlo pred násilnosťami do susedného Bangladéša takmer 620.000 mjanmarských Rohingov. Mjanmarská armáda všetky obvinenia z útokov voči Rohingom a z ich vyháňania odmieta a tvrdí, že bojuje len proti teroristom.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.