Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. máj 2024Meniny má Florián
< sekcia Zahraničie

Moslimovia a Židia v Bosne si pripomenuli pamiatku obetí holokaustu

Ilustračné foto. Foto: TASR - Marko Erd

Sobotňajšie spomienkové podujatie zdôraznilo posolstvo, že bosnianski Moslimovia a Židia majú spoločnú skúsenosť s prenasledovaním a musia zostať zjednotení vo svojom mierovom záväzku.

Srebrenica 27. januára (TASR) - Židia a Moslimovia z Bosny a Hercegoviny i zo zahraničia sa v sobotu zišli v Srebrenici, aby si spoločne pripomenuli Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu a podporili súcit a dialóg v čase vojny medzi Izraelom a hnutím Hamas v Pásme Gazy. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Sobotňajšie spomienkové podujatie zdôraznilo posolstvo, že bosnianski Moslimovia a Židia majú spoločnú skúsenosť s prenasledovaním a musia zostať zjednotení vo svojom mierovom záväzku.

"Bosnianski Moslimovia a bosnianski Židia sú jeden kolektív, naše väzby sú zložité, vytvorené v ťažkých časoch i v časoch prosperity a interakcie," povedal líder bosniackej islamskej komunity, veľký mufti Husein Kavazovič v prejave k preživším a potomkom obetí holokaustu a genocídy v Srebrenici, ktorí sa zúčastnili na spomienkovom podujatí.

"Náš ľud trpel a zažil pokusy o zničenie a vyhladenie. V súčasnosti, keď sa v Európe a vo svete rozmáha zlo antisemitizmu a islamofóbie, musíme obnoviť náš sľub byť dobrými susedmi a starať sa jeden o druhého," dodal.

Potomok preživších holokaustu Menachem Rosensaft v prejave na podujatí pripomenul, ako bosnianski Moslimovia riskovali svoje životy, aby zachránili svojich židovských susedov pred nacistami, a približne o 50 rokov neskôr bosnianski Židia zachraňovali a starali sa o svojich moslimských susedov počas vojny v Bosne a Herzegovine.

Bosnianskosrbské jednotky sa 11. júla 1995 zmocnili mesta Srebrenica, kde následne zavraždili približne 8000 moslimských mužov a chlapcov, čo dva medzinárodné súdy označili za genocídu.

Zverstvá v Srebrenici boli tými najhoršími počas občianskej vojny v Bosne a Hercegovine v rokoch 1992-1995, v ktorej zahynulo približne 100.000 ľudí. Medzinárodný súdny dvor v Haagu uznal oboch vtedajších bosnianskosrbských politických lídrov - Radovana Karadziča i Ratka Mladiča - vinných z vojnových zločinov vrátane genocídy v Srebrenici.

Židia sa na území dnešnej Bosny a Herzetoviny usadili v 15. storočí po úteku pred španielskou inkvizíciou. Ich prosperujúca komunita bola zdecimovaná holokaustom počas druhej svetovej vojny.