< sekcia Zahraničie

Na voľby v Maďarsku sa v zahraničí zaregistrovalo vyše 3000 voličov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Najviac voličov s trvalým pobytom v Maďarsku, ktorí budú v čase volieb - vypísaných na 8. apríla - mimo vlasti, avizovalo záujem voliť na maďarskom zastupiteľskom úrade v Londýne.

Budapešť 5. februára (TASR) - Na zoznam voličov, ktorí chcú v maďarských parlamentných voľbách odovzdať svoj hlas v zahraničí, sa doposiaľ prihlásilo 3187 občanov Maďarska, informovala v pondelok agentúra MTI.

Najviac voličov s trvalým pobytom v Maďarsku, ktorí budú v čase volieb - vypísaných na 8. apríla - mimo vlasti, avizovalo záujem voliť na maďarskom zastupiteľskom úrade v Londýne. Zatiaľ je ich 427.

Po zapísaní na zoznam voličov na zastupiteľských úradoch v zahraničí občana vyradia zo zoznamu miestnej volebnej komisie, ktorá prislúcha jeho bydlisku.

Maďarskí občania v zahraničí budú môcť voliť na 116 zastupiteľstvách v rôznych častiach sveta. Čoskoro k nim pribudnú aj zastupiteľské úrady v líbyjskom Tripolise a škótskom Edinburghu.

V roku 2014 mohli Maďari v zahraničí voliť na 97 zastupiteľstvách, počet registrovaných na zahraničných voličských zoznamoch dosiahol vtedy 28.161, píše MTI.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach