< sekcia Zahraničie

Nemecká ministerka obrany navštívila nemeckých vojakov v Jordánsku

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Von der Leyenovú sprevádzala skupina poslancov nemeckého parlamentu.

Ammán 13. januára (TASR) - Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová navštívila v sobotu leteckú základňu Azrak v Jordánsku, kde sú od vlaňajšieho októbra nasadení nemeckí vojaci ako súčasť medzinárodnej operácie proti extrémistom z tzv. Islamského štátu (IS). Informovala o tom agentúra AP.

Von der Leyenovú sprevádzala skupina poslancov nemeckého parlamentu. Nemecký kontingent bol predtým nasadený v Turecku; na základňu Azrak na severe Jordánska sa presunul po tom, ako Ankara opakovane znemožnila nemeckým politikom návštevu nemeckých vojakov. Jordánsko je kľúčovým spojencom koalície.

Zo základne Azrak štartujú štyri nemecké prieskumné lietadlá a jedno lietadlo vybavené na tankovanie paliva počas letu. Celkovo sa na základni nachádza približne 280 nemeckých vojakov.

Džihádisti v uplynulých mesiacoch prišli o kontrolu rozsiahlych území v Sýrii a Iraku, ktoré obe susedia s Jordánskom. Budúcnosť medzinárodnej misie proti IS je však neistá. Podľa von der Leyenovej vojenská koalícia pod velením Spojených štátov čelí otázke, ako stabilizovať tento región v dlhodobej perspektíve.

Ministerka zdôraznila, že Nemecko bude pokračovať v boji proti IS, a to napriek výraznému oslabeniu postavenia extrémistov. Podľa nej sa tým má zabezpečiť, aby sa zvyšky IS nezakorenili.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.