Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Konzervatívci vyzývajú na ukončenie prístupových rokovaní s Tureckom

Stúpenci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zdvíhajú ruky pri čakaní na jeho posledné predvolebné zhromaždenie v Istanbule 15. apríla 2017 pred zajtrajším ústavným referendom v Turecku, ktoré má posilniť právomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a oslabiť parlament. Foto: TASR/AP

Predseda zahraničného výboru Spolkového snemu Norbert Röttgen, predstaviteľ vládnej Kresťanskodemokratickej únie, sa domnieva, že nevyvodenie dôsledkov z tureckého referenda uškodí Európe.

Berlín 23. apríla (TASR) - Dvaja poprední nemeckí konzervatívni politici vyzvali na ukončenie rozhovorov o členstve Turecka v Európskej únii po referende, ktoré povedie ku koncentrácii moci do rúk tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Predseda zahraničného výboru Spolkového snemu Norbert Röttgen, predstaviteľ Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Angely Merkelovej, sa domnieva, že nevyvodenie dôsledkov z tureckého referenda uškodí Európe.

"Poškodili by sme dôveryhodnosť Európy, ak by sme nereagovali na rozhodnutie Turecka proti demokracii, proti vláde zákona... ak by sme sa naďalej pridržiavali fikcie vstupu krajiny s takou vládou a takou ústavou (do EÚ)," povedal Röttgen v rozhovore pre dnešné vysielanie verejnoprávnej rozhlasovej stanice Deutschlandfunk.

Predstierať, že Turecko by mohlo vstúpiť do EÚ, by podľa neho tiež bránilo Európe v nadviazaní nového, realistickejšieho vzťahu s touto krajinou.

Bavorský minister vnútra Joachim Herrmann, člen Kresťansko-sociálnej únie (CSU), ktorá je sesterskou stranou CDU v Bavorsku, žiada podobne ukončenie, nielen pozastavenie prístupových rozhovorov EÚ s Tureckom.

"Je načase, aby sa rokovania o členstve v EÚ skončili," povedal Herrmann pre dnešné vydanie novín Bild am Sonntag. "Musíme prestať klamať samých seba: s Erdoganovým Tureckom nemáme žiadne spoločné perspektívy," vyhlásil.

Nemecký minister zahraničných vecí, sociálny demokrat Sigmar Gabriel sa cez víkend naopak vyslovil proti ukončeniu prístupového procesu s Tureckom a "skratovým rozhodnutiam" po kontroverznom referende. Škála tém, o ktorých je potrebné s Tureckom viesť rozhovory, je podľa neho veľmi široká.

"V konečnom dôsledku je to rozhodnutie Turecka, či sa chce ešte viac vzdialiť od Európy. Naše znepokojenie, pokiaľ ide o vývoj v Turecku v posledných mesiacoch, ale neskrývame. To, čo sa deje v Turecku, zatýkanie poslancov, predstaviteľov opozície, novinárov, to vôbec nezodpovedá demokratickým štandardom," povedal Gabriel pre sobotňajšie vydanie novín Rheinische Post.