< sekcia Zahraničie

Nemeckí ministri žiadajú prísnejšiu kontrolu mešít a tureckých spolkov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Podľa slov Gabriela a Maasa treba vážne preskúmať, aké hodnoty a politické názory sprostredkúvajú tieto mešity a spolky.

Berlín 22. augusta (TASR) - Za prísnejšiu kontrolu činnosti mešít a spolkov podporovaných v Nemecku tureckým štátom sa dnes v internetovom vydaní magazínu Der Spiegel vyslovili šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel a spolkový minister spravodlivosti Heiko Maas.

Podľa ich slov treba vážne preskúmať, aké hodnoty a politické názory sprostredkúvajú tieto mešity a spolky. V ich činnosti totiž došlo k zmene smerovania v dôsledku radikalizácie politiky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, konštatovali ministri. Vyjadrili súčasne obavy z veľkého mobilizačného potenciálu týchto subjektov s tým, že vplyv inak zmýšľajúcich na ich činnosť sa neustále zmenšuje.

Obaja členovia vlády v Berlíne zdôraznili, že je potrebné mať sa na pozore, aby sa moslimské komunity v spolkovej republike nedostali pod Erdoganov vplyv.

Podľa ich názoru treba preskúmať aj to, či turecký štát nebuduje v Nemecku štruktúry, ktorých cieľom by bolo prenasledovanie odporcov vládnej tureckej strany AKP.

Gabriel a Maas sa domnievajú, že Erdogan sa chce svojimi provokáciami postarať o konflikt hodnôt a vyvolať boj kultúr.

Turecké demokratické sily treba práve preto posilňovať, všetkých, ktorí vystupujú proti Erdoganovi a jeho propagande chrániť, a navyše nemožno ponechať napospas ani občanov tureckého pôvodu v Nemecku, vyplynulo z názorov oboch ministrov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.