< sekcia Zahraničie

Nemecko požiadala Irak o povolenie vycestovania pre deti islamistov

Ilustračné foto Foto: TASR

V Iraku je podľa médií zadržiavaných najmenej šesť maloletých Nemcov spoločne s ich matkami zadržanými po páde bášt džihádistov.

Berlín 23. novembra (TASR) - Nemecké ministerstvo zahraničných vecí sa obrátilo na irackú stranu so žiadosťou, aby povolila vycestovanie detí nemeckých džihádistov z tzv. Islamského štátu zadržiavaných v tamojších väzenských zariadeniach a vypočúvacích centrách. Informovali o tom v stredu mienkotvorný denník Süddeutsche Zeitung, ako aj Západonemecký rozhlas (WDR) a Severonemecký rozhlas (NDR).

Odpoveď z Bagdadu zatiaľ do Berlína nedorazila.

V Iraku je podľa denníka zadržiavaných najmenej šesť maloletých Nemcov spoločne s ich matkami zadržanými po páde bášt džihádistov.

Najmladšie z detí rodičia zavliekli do Iraku alebo sa dokonca narodili v oblastiach pod kontrolou Islamského štátu. Jedna z uväznených matiek je aj v súčasnosti vo vysokom štádiu tehotenstva.

Ministerstvo zahraničných vecí v Berlíne poukázalo v žiadosti zaslanej do Iraku na fakt, že deti uväznené s matkami v severoirackom Arbíle sú vo veľkej cele s viac ako 60 ďalšími ženami rôznych národností a veľkým počtom iných detí. U rodinných príslušníkov v Nemecku by bolo o nich postarané lepšie, dodal rezort.

Pred rozhodnutím o návrate detí sa podľa Süddeutsche Zeitung diskutovalo aj o bezpečnostnom aspekte operácie. Najvyšší predstaviteľ Spolkového úradu na ochranu ústavy Hans-Georg Maassen však varoval pred rizikom, ktoré by mohli predstavovať staršie deti džihádistov vracajúce sa do Nemecka indoktrinované.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.