< sekcia Zahraničie

Vedenie nemeckej SPD nominovalo Schulza na post spolkového kancelára

Na archívnej snímke Martin Schulz (vpravo) sa rozpráva s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Foto: TASR/AP

Podľa nemenovaného zdroja agentúry DPA získal tento 61-ročný politik v straníckom vedení jednomyseľnú podporu.

Berlín 29. januára (TASR) - Predsedníctvo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) dnes oficiálne nominovalo bývalého predsedu Európskeho parlamentu (EP) Martina Schulza do tohtoročných volieb ako kandidáta na post spolkového kancelára. Podľa nemenovaného zdroja agentúry DPA získal tento 61-ročný politik v straníckom vedení jednomyseľnú podporu.

Svoju nomináciu na post kancelára potvrdil aj samotný Schulz, ktorý na sieti Twitter vyjadril "pokoru a vďačnosť". Vedenie SPD zároveň nominovalo Schulza na post straníckeho predsedu, o čom majú členovia rozhodnúť na mimoriadnom sneme v polovici marca.

Bývalý šéf EP sa už v stredu predstavil v nemeckom zákonodarnom zbore ako kandidát SPD na spolkového kancelára po tom, ako sa odmietol o túto funkciu uchádzať terajší predseda strany Sigmar Gabriel. Schulz tak bude v septembrových parlamentných voľbách hlavným vyzývateľom kancelárky Angely Merkelovej, líderky Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU), ktorá vládne spoločne s SPD v tzv. veľkej koalícii.

Podľa aktuálneho prieskumu berlínskeho inštitútu Infratest dimap má Schulz v súčasnosti rovnakú podporu verejnosti ako Merkelová.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.