< sekcia Zahraničie

Výbuch rúrkovej bomby v metre v New Yorku súvisí s terorizmom

Policajt reaguje na incident, ktorý sa odohral blízko Times Square v pondelok 11.12.2017, v meste New York. Foto: TASR/AP

K explózii došlo okolo 07.30 h miestneho času (13.30 h SEČ). Ďalšie podrobnosti o prípade budú zverejňované postupne.

New York 11. decembra (TASR) - Americká polícia oznámila, že výbuch rúrkovej bomby v newyorskom metre neďaleko námestia Times Square v pondelok ráno miestneho času nastal v chodbe metra na 42. ulici, medzi 7. a 8. avenue. Podľa šéfa newyorskej polície Jamesa O'Neilla prípad súvisí s terorizmom, čo vyhlásil aj newyorský starosta Bill de Blasio.

Explózia zaplnila chodbu dymom, pričom priestory boli plné cestujúcich počas vrcholiacej rannej dopravnej špičky, teda okolo 07.30 h miestneho času (13.30 h SEČ).

Bombu mal k telu pripevnenú 27-ročný muž, ktorého polícia medzičasom zatkla. Tlačovú agentúru AP o tom informoval nemenovaný predstaviteľ polície.

Zadržaný muž utrpel zranenia, ktoré nie sú život ohrozujúce. Menej závažné zranenia utrpeli ďalší traja ľudia, uviedol policajný komisár O'Neill.

Starosta de Blasio povedal, že išlo o pokus o teroristický útok. Dodal, že je šťastím, že podozrivý nedosiahol svoje ciele.

Policajné zdroje podľa AP uviedli, že útočník bol inšpirovaný Islamským štátom (IS), ale zrejme nebol v priamom kontakte s touto teroristickou skupinou.

Incident viedol k masovej evakuácii ľudí - nad uvedenou stanicou metra uzavreli autobusovú stanicu Port Authority, ktorá je najväčšou v USA a nazývajú ju "Križovatka sveta", pričom každoročne jej služby využije vyše 65 miliónov ľudí. Zastavili aj osem liniek metra a zatvorili tiež všetky ulice okolo námestia Times Square. Celá situácia pôsobila až neskutočne, pretože za iných okolností táto lokalita pulzuje životom, dodala agentúra AP.
Výbuch vyvolal rozsiahlu záchrannú operáciu polície aj hasičov nad zemou aj pod ňou. Video z miesta autobusovej stanice Port Authority zachytávalo celé rady policajných a ďalších zásahových vozidiel s blikajúcimi svetlami.

Tlačová tajomníčka Bieleho domu Sarah Sandersová napísala na Twitteri, že prezident USA Donald Trump bol o explózii okamžite informovaný.

Polícia útočníka identifikovala ako Akayeda UllahaÚtočníka polícia zatkla a umiestnila ho do väzby. Oznámila tiež, že ide o 27-ročného Akayeda Ullaha. Podľa niektorých amerických médií, napríklad televízie NBC, žil muž v newyorskej štvrti Brooklyn a je občanom Bangladéša. Policajní predstavitelia ďalej informovali, že útočník po výbuchu podomácky vyrobenej rúrkovej bomby utrpel popáleniny brucha a rúk a takisto rezné rany.

Na nedatovanej snímke Akayed Ullah. Polícia vyhlásila, že Akayed Ullah v pondelok 11. decembra 2017 počas vrcholiacej rannej dopravnej špičky úmyselne odpálil podomácky vyrobené výbušné zariadenie v chodbe metra pod námestím Times Square. Polícia dodala, že muža zatkla a nachádza sa vo väzbe. Menej závažné zranenia, vrátane bolesti hlavy a zvonenia v ušiach, utrpeli traja ďalší ľudia.
Foto: TASR/AP


Polícia vyhlásila, že Akayed Ullah v pondelok počas vrcholiacej rannej dopravnej špičky úmyselne odpálil podomácky vyrobené výbušné zariadenie v chodbe metra pod námestím Times Square. Polícia dodala, že muža zatkla a nachádza sa vo väzbe. Menej závažné zranenia, vrátane bolesti hlavy a zvonenia v ušiach, utrpeli traja ďalší ľudia.

Útočník podľa týchto predstaviteľov povedal v pondelok vyšetrovateľom, že ho k činu inšpiroval Islamský štát (IS), ale nemal priamy kontakt s touto teroristickou organizáciou. Muž sa s vyšetrovateľmi rozprával z nemocničnej postele.

Podľa americkej spravodajskej stanice CNN útočník vyšetrovateľom uviedol, že jeho čin bol odvetou za kroky Izraela v palestínskej enkláve pásmo Gazy.

Výbušné zariadenie si muž vyrobil podomácky v byte, kde žil s príbuznými. Vyšetrovatelia vypočúvajú svedkov aj jeho rodinu.

Ullah podľa predstaviteľov žil s otcom, matkou a bratom v newyorskej štvrti Brooklyn v oblasti, kde je veľké bangladéšska komunita.

Bangladéšske veľvyslanectvo v USA už tento útok odsúdilo.

Starostka francúzskej metropoly Anne Hidalgová vyhlásila, že Paríž vyjadruje podporu mestu New Yorku a ľuďom raneným v pondelok ráno pri útoku rúrkovou bombou v podzemnej chodbe metra v okolí námestia Times Square.

Hidalgová povedala, že "New York bol na našej strane vždy, keď nás zasiahli útoky a hrozby, a Paríž je takisto na strane New Yorku".

Hidalgová, ktorej mesto zažilo v posledných rokoch mnoho útokov, uviedla, že po pondelkovom útoku je v duchu so starostom New Yorku Billom De Blasiom.

Podozrivý utrpel popáleniny brucha a rúk.

Podozrivý sa dozvedel na internete, ako vyrobiť bombuGuvernér amerického štátu New York Andrew Cuomo v pondelok uviedol, že muž podozrivý z odpálenia rúrkovej bomby v newyorskom metre zrejme vyrobil výbušné zariadenie na základe inštrukcií na internete a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by išlo o rozsiahlejší plán.

Podľa vyhlásenia Cuoma pre spravodajskú stanicu NY1 majú predstavitelia "dôvod myslieť si, že táto osoba si na internete vyhľadala návod, ako podomácky vyrobiť bombu".


Metro po výbuchu bomby za zvýšenej bezpečnosti znovu otvoriliNew York za zvýšených bezpečnostných opatrení znovu otvoril podchody a metro po tom, čo muž s rúrkovou bombou pripevnenou k telu spôsobil v pondelok v raňajšej dopravnej špičke výbuch v chodbe metra pod námestím Times Square.

Predseda Metropolitného dopravného úradu Joseph Lhota uviedol, že vlaky na 7. a 8. avenue stále obchádzajú chodbu pod Times Square, pretože tam prebieha vyšetrovanie prípadu. Avšak celkovo sa doprava na linkách obnovila a vrátila do normálu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.


\r\nVýbuch vyvolal rozsiahlu záchrannú operáciu polície aj hasičov nad zemou aj pod ňou. Video z miesta autobusovej stanice Port Authority zachytávalo celé rady policajných a ďalších zásahových vozidiel s blikajúcimi svetlami.

\r\nTlačová tajomníčka Bieleho domu Sarah Sandersová napísala na Twitteri, že prezident USA Donald Trump bol o explózii okamžite informovaný.

Polícia útočníka identifikovala ako Akayeda Ullaha\r\nÚtočníka polícia zatkla a umiestnila ho do väzby. Oznámila tiež, že ide o 27-ročného Akayeda Ullaha. Podľa niektorých amerických médií, napríklad televízie NBC, žil muž v newyorskej štvrti Brooklyn a je občanom Bangladéša. Policajní predstavitelia ďalej informovali, že útočník po výbuchu podomácky vyrobenej rúrkovej bomby utrpel popáleniny brucha a rúk a takisto rezné rany.

Na nedatovanej snímke Akayed Ullah. Polícia vyhlásila, že Akayed Ullah v pondelok 11. decembra 2017 počas vrcholiacej rannej dopravnej špičky úmyselne odpálil podomácky vyrobené výbušné zariadenie v chodbe metra pod námestím Times Square. Polícia dodala, že muža zatkla a nachádza sa vo väzbe. Menej závažné zranenia, vrátane bolesti hlavy a zvonenia v ušiach, utrpeli traja ďalší ľudia.
Foto: TASR/AP


\r\nPolícia vyhlásila, že Akayed Ullah v pondelok počas vrcholiacej rannej dopravnej špičky úmyselne odpálil podomácky vyrobené výbušné zariadenie v chodbe metra pod námestím Times Square. Polícia dodala, že muža zatkla a nachádza sa vo väzbe. Menej závažné zranenia, vrátane bolesti hlavy a zvonenia v ušiach, utrpeli traja ďalší ľudia.

\r\nÚtočník podľa týchto predstaviteľov povedal v pondelok vyšetrovateľom, že ho k činu inšpiroval Islamský štát (IS), ale nemal priamy kontakt s touto teroristickou organizáciou. Muž sa s vyšetrovateľmi rozprával z nemocničnej postele.

\r\nPodľa americkej spravodajskej stanice CNN útočník vyšetrovateľom uviedol, že jeho čin bol odvetou za kroky Izraela v palestínskej enkláve pásmo Gazy.

\r\nVýbušné zariadenie si muž vyrobil podomácky v byte, kde žil s príbuznými. Vyšetrovatelia vypočúvajú svedkov aj jeho rodinu.

\r\nUllah podľa predstaviteľov žil s otcom, matkou a bratom v newyorskej štvrti Brooklyn v oblasti, kde je veľké bangladéšska komunita.

\r\nBangladéšske veľvyslanectvo v USA už tento útok odsúdilo.

\r\nStarostka francúzskej metropoly Anne Hidalgová vyhlásila, že Paríž vyjadruje podporu mestu New Yorku a ľuďom raneným v pondelok ráno pri útoku rúrkovou bombou v podzemnej chodbe metra v okolí námestia Times Square.

\r\nHidalgová povedala, že \"New York bol na našej strane vždy, keď nás zasiahli útoky a hrozby, a Paríž je takisto na strane New Yorku\".

\r\nHidalgová, ktorej mesto zažilo v posledných rokoch mnoho útokov, uviedla, že po pondelkovom útoku je v duchu so starostom New Yorku Billom De Blasiom.

\r\nPodozrivý utrpel popáleniny brucha a rúk.

Podozrivý sa dozvedel na internete, ako vyrobiť bombu\r\n Guvernér amerického štátu New York Andrew Cuomo v pondelok uviedol, že muž podozrivý z odpálenia rúrkovej bomby v newyorskom metre zrejme vyrobil výbušné zariadenie na základe inštrukcií na internete a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by išlo o rozsiahlejší plán.

\r\nPodľa vyhlásenia Cuoma pre spravodajskú stanicu NY1 majú predstavitelia \"dôvod myslieť si, že táto osoba si na internete vyhľadala návod, ako podomácky vyrobiť bombu\".


Metro po výbuchu bomby za zvýšenej bezpečnosti znovu otvorili\r\nNew York za zvýšených bezpečnostných opatrení znovu otvoril podchody a metro po tom, čo muž s rúrkovou bombou pripevnenou k telu spôsobil v pondelok v raňajšej dopravnej špičke výbuch v chodbe metra pod námestím Times Square.

\r\nPredseda Metropolitného dopravného úradu Joseph Lhota uviedol, že vlaky na 7. a 8. avenue stále obchádzajú chodbu pod Times Square, pretože tam prebieha vyšetrovanie prípadu. Avšak celkovo sa doprava na linkách obnovila a vrátila do normálu.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"K explózii došlo okolo 07.30 h miestneho času (13.30 h SEČ). Ďalšie podrobnosti o prípade budú zverejňované postupne."}