Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

New York Times odporúčajú čítateľom voliť Hillary Clintonovú

Hillary Clintonová sa môže stať prvou prezidentkou USA. Foto: TASR

Denník napísal, že akékoľvek programové porovnávanie s jej súperom Donaldom Trumpom je márne. Americký profesor zas tvrdí, že Trump môže zmeniť všetky volebné vzorce platné desaťročia.

Washington, 25. septembra (TASR) - Denník The New York Times vyhlásil v rámci amerických prezidentských volieb podporu demokratickej kandidátke Hillary Clintonovej s tým, že akékoľvek programové porovnávanie s jej súperom Donaldom Trumpom je "márne". Informovala o tom v sobotu americká televízia CNN.

"V akomkoľvek inom, bežnom volebnom roku by sme porovnávali programy dvoch prezidentských kandidátov bod po bode. Avšak tento volebný rok nie je bežný," napísal denník.

"Snaha o takéto porovnanie by bola márnou v politickej súťaži, kde jedna kandidátka - naša voľba, Hillary Clintonová - má za sebou politické skúsenosti a priehrštie pragmatických nápadov, pričom druhý kandidát - Donald Trump - neprezradil nič konkrétne o sebe či svojich plánoch, zatiaľ čo sľubuje modré z neba na striebornom podnose," uvádza sa v texte.

Komentár, ktorý vyjde v tlačenej forme dnes - deň pred prvou volebnou debatou - podčiarkuje význam národnej bezpečnosti a tvrdí, že Clintonová je lepšie kvalifikovaná tvoriť americkú zahraničnú politiku než jej republikánsky súper, odvolávajúc sa na jej skúsenosti počas pôsobenia na poste ministerky zahraničných vecí.

"Vojna a recesia prinútila Američanov, ktorí sa narodili po 9/11, dospieť rýchlo a tí si zaslúžia vyzretú prezidentku. Celoživotný záväzok riešiť problémy reálneho sveta predurčuje Hillary Clintonovú na tento post a krajina by jej mala umožniť začať pracovať," píše denník. Cieľom odporúčania je presvedčiť nerozhodnutých voličov, že Clintonová je výrazne lepšie pripravená spoluvytvárať zahraničnú politiku a poviesť Spojené štáty k ekonomickej prosperite a technologickým výdobytkom.

Americký profesor: Trump môže zmeniť všetky volebné vzorce platné desaťročia

V boji o kreslo prezidenta Spojených štátov vyhrá Donald Trump. Myslí si to človek, ktorý úspešne odhadol výsledky všetkých prezidentských volieb za posledných 30 rokov.

Tým človekom je Allan Lichtman, uznávaný profesor histórie na Americkej univerzite. Pred viac ako 30 rokmi vytvoril systém 13 kľúčov do Bieleho domu, ktoré popísal v knihe Predpovedanie budúceho prezidenta: Kľúče do Bieleho domu. Na základe týchto kľúčov sa mu podarilo predpovedať výsledky volieb od roku 1984. Tentoraz tipuje za víťaza Donalda Trumpa. Zároveň ale pre denník Washington Post uviedol, že táto predpoveď bola zatiaľ tá najťažšia a nemusí vyjsť.

D. Trump
Foto: TASR AP


Lichtman nepoužíva na predpovedanie výsledkov volieb tradičné ukazovatele ako predvolebné prieskumy verejnej mienky, demografia či jeho vlastné politické názory. Vyvinul systém pravdivých a falošných tvrdení, ktorý nazval Kľúče do Bieleho domu. A podľa tohto systému vyhrá v novembri republikánsky kandidát.

Trinástimi kľúčmi je 13 tvrdení, na ktoré sa dá odpovedať pravda/nepravda. Sformulované boli na základe teórie, podľa ktorej sú voľby najmä hodnotením výkonu strany, ktorá má odchádzajúceho prezidenta.

Sú to tieto tvrdenia:
1. Strana súčasného prezidenta má v Snemovni reprezentantov viac kresiel než v predchádzajúcom funkčnom období snemovne.
2. V rámci strany súčasného prezidenta nebol žiadny závažný boj o nomináciu.
3. Kandidát je súčasným prezidentom.
4. Neexistuje žiadna závažnejšia tretia strana či nezávislý kandidát.
5. Ekonomika nie je počas predvolebnej kampane v recesii.
6. Reálny ekonomický rast na obyvateľa sa počas súčasného funkčného obdobia prezidenta rovná alebo je vyšší než priemerný rast počas predchádzajúcich dvoch období.
7. Administratíva úradujúceho prezidenta priniesla zásadné zmeny v národnej politike.
8. Za súčasnej administratívy sa neodohrali dlhšie trvajúce sociálne nepokoje.
9. Súčasnú administratívu nezasiahol žiadny veľký škandál.
10. Súčasná administratíva nezažila závažné zlyhanie v zahraničných alebo vojenských záležitostiach.
11. Súčasná administratíva dosiahla významný úspech v zahraničných alebo vojenských záležitostiach.
12. Kandidát strany súčasného prezidenta má charizmu alebo je národným hrdinom.
13. Kandidát druhej strany nie je charizmatický, ani nie je národným hrdinom.


Odpoveď “áno“ je v prospech kandidáta strany, z ktorej pochádza súčasný prezident. “Nie“ je v prospech konkurenta. Ak je šesť a viac tvrdení nepravdivých, čiže sú v neprospech končiaceho prezidenta a jeho strany, tak táto strana Biely dom znovu nezíska.

Lichtman hovorí, že strana súčasného prezidenta je zatiaľ mimo hry podľa piatich kľúčov - 1, 3, 7 , 11 a 12. Myslí si, že pribudne aj kľúč č. 4, lebo kandidáti Strany zelených a Libertariánskej strany podľa neho nezískajú päť a viac percent hlasov, a nebudú tak považovaní za závažných podľa tohto kľúča.

Profesor tento systém vyvinul študovaním a analyzovaním prezidentských volieb v rokoch 1860-1980. Potom podľa neho úspešne predpovedal výsledky všetkých ôsmich volieb v rokoch 1984-2012.

V rozhovore pre Washington Post ale priznal, že Donald Trump urobil súčasnú predpoveď najťažšou zo všetkých, ktoré doteraz urobil. Je preto možné, že aj keď by mal podľa jeho systému vyhrať Trump, nemusí sa tak stať. „Nikdy predtým sme nevideli kandidáta ako Donald Trump a Donald Trump môže rozbiť všetky vzorce, ktoré platili od roku 1860.“