Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. máj 2024Meniny má Vilma
< sekcia Zahraničie

Pracovníci v Nigérii utekajú z nemocníc v strachu pred ebolou

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

V najľudnatejšej krajine Afriky potvrdili dosiaľ 11 prípadov nákazy ebolou.

Abuja/Ženeva 16. augusta (TASR) - V obave z nákazy vírusom eboly uteká v Nigérii z nemocníc čoraz viac lekárov a zdravotných sestier. Zasiahlo to najmä nemocnicu Yaba Mainland Hospital v Lagose, kde umiestnili viacero infikovaných do izolácie, informovali dnes nigérijské noviny The Punch.

Mnohí zdravotníci podľa nich opustili kliniku pre tlak zo strany svojich rodín, napísala agentúra DPA.

V najľudnatejšej krajine Afriky potvrdili dosiaľ 11 prípadov nákazy ebolou. V piatok sa objavili správy o ďalšom úmrtí na túto chorobu. Mŕtvou je mladá zdravotná sestra, ktorá bola v kontakte s poradcom libérijskej vlády, ktorý v júli cestoval do vyše 20-miliónovej metropoly Lagos a skolaboval tam na letisku. V Nigérii tak evidujú štyri obete eboly.

Situáciu sťažuje aj štrajk lekárov, ktorý trvá už vyše sedem týždňov. Zamestnanci nemocnice, ktorí ešte zostali, pracujú podľa správy nepretržite, aby zachránili život pacientom. "Všetci majú veľký strach pred ebolou a nikto nechce pomáhať, čo je veľkým problémom," povedal komisár štátu Lagos pre zdravotníctvo Jide Idris. "Najhoršie je to na karanténnej stanici, mnohí jednoducho utiekli, najmä po tom, ako zomrela zdravotná sestra," dodal.

Monrovia má druhé centrum na liečbu eboly

Ilustračná snímka
Foto: TASR/AP
Úrady v západoafrickej Libérii otvorili dnes nové centrum na liečbu pacientov s ebolou, pretože existujúce stredisko v hlavnom meste Monrovia je už preplnené chorými.

Námestník ministra zdravotníctva Tolbert Nyenswath informoval, že prvé stredisko bolo pôvodne určené na liečbu 25 ľudí a teraz sa v ňom nachádza približne 80 pacientov.

Nové centrum, otvorené dnes, má 120 lôžok, ale jeho priestory sa zrejme nakoniec strojnásobia vzhľadom na prebiehajúcu krízu.

Izolovanie pacientov s ebolou je kľúčové pri spomaľovaní šírenia tejto nebezpečnej nákazlivej choroby, pretože chorí ľudia ju môžu prenášať svojimi telesnými tekutinami, ako je krv, pot či moč.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), špecializovaná agentúra OSN, varovala, že výskyt eboly v západnej Afrike môže trvať ďalších šesť mesiacov.

WHO takisto uviedla, že súčasný počet obetí 1069 možno "výrazne podhodnocuje rozsah epidémie".