Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Zahraničie

Nobelovu cenu za chémiu dostali traja vedci

Nobelovu cenu za chémiu za rok 2013 získali v stredu 9. októbra 2013 Martin Karplus, Michael Levitt a Arieh Warshel "za rozvoj viacškálových modelov zložitých chemických systémov". Foto: TASR/AP

Nobelovu cenu za chémiu za rok 2013 získali dnes Martin Karplus, Michael Levitt a Arieh Warshel za modely zložitých chemických systémov.

Štokholm 9. októbra (TASR) - Nobelovu cenu za chémiu za rok 2013 získali dnes Martin Karplus, Michael Levitt a Arieh Warshel "za rozvoj viacškálových modelov zložitých chemických systémov". Oznámila to švédska Kráľovská akadémia vied, ktorá cenu udeľuje.

Chémia bola najdôležitejším vedným odborom aj pre vlastnú prácu Alfreda Nobela. Jeho vynálezy, ako aj výrobné procesy boli založené na jeho vedomostiach v tejto oblasti. Chémia bola súčasne druhou oblasťou, ktorú Nobel uviedol vo svojej poslednej vôli.

Týždeň oznamovania mien laureátov prestížnej Nobelovej ceny bude pokračovať vo štvrtok udelením ceny za literatúru a v piatok za mier.

Laureáta ceny za ekonomiku zverejnia v pondelok 14. októbra. Ceny víťazom slávnostne odovzdajú 10. decembra. Každá z nich bude dotovaná sumou osem miliónov švédskych korún (920.000 eur).

Od pondelka sú známe mená laureátov Nobelovej ceny za medicínu za rok 2013, ktorú získali dvaja americkí vedci James Rothman a Randy Schekman spoločne s Nemcom Thomasom Südhofom. Výbor ocenil zásluhy tejto trojice bádateľov pri objasnení molekulárnych princípov fungovania transportného systému buniek ľudského organizmu.

Švédska Kráľovská akadémia vied v kategórii fyzika v utorok udelením Nobelovej ceny ocenila Brita Petra Higgsa a Belgičana Francoisa Englerta za predpovedanie existencie Higgsovho bozónu - častice, ktorá je kľúčom k vysvetleniu, prečo má hmota hmotnosť. Obaja vedci sa favoritmi na cenu stali po tom, keď ich teoretickú prácu potvrdili experimenty v hadrónovom urýchľovači v laboratóriách CERN vo Švajčiarsku.