Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica
< sekcia Zahraničie

Novou líderkou írskej strany Sinn Féin sa stala Mary Lou McDonaldová

Mary Lou McDonald ďakuje za potlesk po tom, ako bola zvolená za líderku strany Sinn Féin, 10. februára 2018. Foto: TASR/AP

McDonaldová svojich spolustraníkov vyzvala, aby jej pomohli vybudovať nové Írsko.

Dublin 10. februára (TASR) - Novou predsedníčkou ľavicovej írskej republikánskej strany Sinn Féin sa stala v sobotu Mary Lou McDonaldová. Vo funkcii nahradila Gerryho Adamsa, ktorý sa rozhodol po takmer 35 rokoch odstúpiť.

McDonaldovú (48), ktorá v strane pôsobí od roku 1998 a od roku 2009 bola jej podpredsedníčkou, potvrdili za novú šéfku v januári. Svojich spolustraníkov vyzvala, aby jej pomohli "vybudovať nové Írsko", informuje agentúra DPA.

"Viem, že pokračovať v šľapajach Gerryho Adamsa bude náročné, takmer nemožné, ale spolu sa vydáme na cestu, ktorá nás privedie k jednote Írov. Vstupujeme do novej éry a ja sa pozerám do budúcnosti s odvahou," uviedla McDonaldová.

Jej zvolenie za novú predsedníčku Sinn Féin predstavuje prielom od spojitosti strany s Írskou republikánskou armádou (IRA), ktorá je zodpovedná za smrť vyše 1700 ľudí, a zároveň opätovné zameranie sa na spoločenské otázky.

Adams (69), ktorý stál na čele strany od novembra 1983, zohral kľúčovú úlohu pri presviedčaní IRA, aby v rámci mierového procesu v Severnom Írsku zložila zbrane. Adams odmieta obvinenia, že bol členom tejto polovojenskej organizácie.

Za jeho pôsobenia na čele strany sa zo Sinn Féin stala druhá najväčšia politická sila v Severnom Írsku a tretia v Írskej republike. Svoj zámer odovzdať funkciu oznámil Adams vlani v novembri na mimoriadnom straníckom zasadaní.

Na piatkovej tlačovej konferencii Adams vyhlásil, že mu je ľúto preliatej krvi počas etnicko-nacionalistického konfliktu v Severnom Írsku v rokoch 1968-1998, ktorý mal aj konfesionálny podtón. Konflikt ukončila Veľkopiatková dohoda.

Sinn Féin požaduje, aby sa Severné Írsko (Ulster) odtrhlo od Spojeného kráľovstva a stalo sa súčasťou Írskej republiky. Stranu založil v roku 1905 Arthur Griffith. Svoju súčasnú podobu získala po internom rozkole v roku 1970.