Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Novozvolený nemecký parlament prvýkrát zasadol

Na snímke poslanci počas ustanovujúceho zasadnutie 19. povojnového nemeckého Spolkového snemu (Bundestagu) v Berlíne v utorok 24. októbra 2017. Za jeho nového predsedu bude zvolený doterajší spolkový minister financií Wolfgang Schäuble. Foto: TASR/AP

Počet politických blokov v Spolkovom sneme sa oproti predošlému volebnému obdobiu zvýšil zo štyroch na šesť, pričom do poslaneckých lavíc prvýkrát zasadlo aj 92 členov strany Alternatíva pre Nemecko.

Berlín 24. októbra (TASR) - Nemecký spolkový parlament zasadol v utorok prvýkrát v novom zložení, ktoré určili výsledky volieb z 24. septembra. Spolkový snem po novom tvorí 709 zákonodarcov, čo je historicky najvyšší počet, predstavujúci najväčší demokratický parlament súčasného sveta.

Jedným z hlavných bodov programu ustanovujúcej schôdze bola voľba nového parlamentného predsedu, ktorým sa stal v súlade s očakávaniami doterajší minister financií Wolfgang Schäuble, člen konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) pod vedením kancelárky Angely Merkelovej. Poslanci majú zvoliť aj šiestich podpredsedov zastupujúcich jednotlivé politické tábory.

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová vhadzuje svoj hlas počas voľby nového predsedu parlamentu na ustanovujúcom zasadnutí 19. povojnového nemeckého Spolkového snemu (Bundestagu) v Berlíne v utorok 24. októbra 2017.
Foto: TASR/AP


Počet politických blokov v Spolkovom sneme sa oproti predošlému volebnému obdobiu zvýšil zo štyroch na šesť, pričom do poslaneckých lavíc prvýkrát zasadlo aj 92 členov pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Očakáva sa, že pôsobenie AfD vyvolá v parlamente nezhody od samého začiatku, a to vzhľadom na kandidáta tejto strany na podpredsednícky post. Alberta Glasera totiž strany hlavného prúdu odmietajú vzhľadom na jeho vyjadrenia, podľa ktorých by sa sloboda vierovyznania v Nemecku nemala vzťahovať na vyznávačov islamu.

AP v tejto súvislosti poukazuje aj na tohtoročnú zmenu v pravidlách vedenia ustanovujúcej schôdze, v ktorej zmysle je touto úlohou poverený najdlhšie slúžiaci poslanec, a nie najstarší, ako tomu bolo doteraz. V prípade zachovania tradície by utorňajšiu schôdzu viedol práve jeden z členov AfD. Tá hneď na úvod podala návrh, aby ustanovujúcej schôdzi nepredsedal Hermann Otto Solms zo Slobodnej demokratickej strany (FDP), čo však podľa DPA zvyšných päť politických blokov v priebehu niekoľkých minút zamietlo.

Na snímke predseda novozvoleného spolkového parlamentu Nemecka, ktorým sa stal doterajší minister financií Wolfgang Schäuble v Berlíne v utorok 24. októbra 2017. Nového predsedu zvolili poslanci v rámci ustanovujúcej schôdze.
Foto: TASR/AP


Solms (76) následne vystúpil pred kolegami s prejavom, v ktorom upozornil na nové výzvy vyplývajúce z nedôvery bežných občanov k politickým lídrom. "Výsledky volieb z 24. septembra zmenili rovnováhu síl v parlamente viac, než sa očakávalo, a prerozdelili politické úlohy. Toto rozhodnutie voličov musíme akceptovať. Parlament musí odrážať rôznorodosť názorov medzi obyvateľmi," povedal.