< sekcia Zahraničie

Nový kirgizský prezident zložil prísahu, ocení aj svojho predchodcu

Na snímke Sooronbaj Žeenbekov. Foto: Facebook

Záujem o voľby v Kirgizsku bol aj pre to, že táto krajina prežila za posledných 12 rokov dve revolúcie, ktoré vyústili do pádu dvoch prezidentov: Askara Akajeva a Kurmanbeka Bakijeva.

Biškek 24. novembra (TASR) - Úradu prezidenta Kirgizskej republiky sa v piatok zložením prísahy ujal Sooronbaj Žeenbekov, ktorý vzápätí oznámil, že svojím prvým prezidentským výnosom udelí svojmu predchodcovi Almazbekovi Atambajevovi titul Hrdina republiky. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

Žeenbekov sa stal víťazom prezidentských volieb, ktoré sa v Kirgizsku konali 15. októbra.

Atambajev sa vo svojom prejave počas slávnostnej inaugurácie ospravedlnil tým občanom, ktorých nádeje počas šiestich rokov výkonu funkcie nesplnil. Uviedol však, že sa snažil dosiahnuť, aby život všetkých Kirgizov bol "lepší a ľahší". Dodal, že sa vždy "snažil byť čestným pred svojím národom, Bohom a svojím svedomím".

Šesť rokov, ktoré bol prezidentom, označil Atambajev za prelomové v novodobých dejinách Kirgizska. Vyjadril nádej, že nový prezident bude pokračovať v smerovaní krajiny k mieru a stabilite, k vybudovaniu štátu so silnou občianskou spoločnosťou.

Šesťročné funkčné obdobie Atambajeva, zvoleného roku 2011, sa končí 1. decembra tohto roku. O znovuzvolenie sa uchádzať nemohol, pretože v súlade s ústavou jedna osoba môže vysoký vládny post zastávať len raz.

Atambajev vo voľbách podporoval práve Sooronbaja Žeenbekova (58), bývalého premiéra, ktorého víťazstvo exprezidentovi zaručuje zachovanie vplyvu na politickej scéne. Sociálnodemokratická strana, ku ktorej obaja patria, má v parlamente najviac poslancov a dominuje aj vo vláde.

Žeenbekov vo voľbách čelil ropnému magnátovi a expremiérovi Ömürbekovi Babanovovi (47), ktorého strana Vlasť je v parlamente druhá najsilnejšia.

Prezidentské voľby v Kirgizsku pútali pozornosť z viacerých dôvodov: išlo tam napr. o prvý pokus o demokratické voľby s použitím moderných technológií, ktoré mali podľa vedenia krajiny zaručiť transparentné a čestné odovzdanie moci.

Záujem o voľby v Kirgizsku bol aj pre to, že táto krajina prežila za posledných 12 rokov dve revolúcie, ktoré vyústili do pádu dvoch prezidentov: Askara Akajeva a Kurmanbeka Bakijeva. Rozbuškou pre oba prevraty boli práve voľby, ktoré boli voličmi označené za nespravodlivé.

RIA Novosti v tejto súvislosti svojho času napísala, že Atambajev, poučený skúsenosťami svojich predchodcov, si dal práve preto za cieľ zabezpečiť pokojné odovzdanie moci a výmenu vládnucich elít.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.