< sekcia Zahraničie

Nový francúzsky premiér Philippe bol kedysi ľavičiar. Miluje box

Francúzsky premiér Édouard Philippe. Foto: TASR/AP

Philippe má 46 rokov, je povolaním právnik a v súčasnosti je členom tzv. umierneného krídla pravicovej strany Republikáni.

Brusel 15. mája (TASR) - Nový francúzsky prezident Emmanuel Macron dnes rozhodol, že šéfom francúzskeho vládneho kabinetu bude 46-ročný starosta mesta Le Havre Édouard Philippe.

Philippe je povolaním právnik, v súčasnosti je členom tzv. umierneného krídla pravicovej strany Republikáni (LR). Počas svojich študentských čias, v 90. rokoch 20. storočia aktívne podporoval Socialistickú stranu (PS) a mal blízko ku generálnemu tajomníkovi PS a bývalému premiérovi Michelovi Rocardovi. Neskôr zmenil politické tričko a začal podporovať domácu pravicovú politiku.

V roku 2002 ho pravicový politik a bývalý premiér Alain Juppé požiadal, aby sa podieľal na založení Únie pre ľudové hnutie (UMP), ktorá mala za cieľ spojiť všetky pravicové a stredopravicové politické strany do veľkého ľudového hnutia. UMP, od roku 2015 pod názvom Republikáni, je úspešnou politickou značkou; v jej farbách sa do prezidentského kresla dostal Nicolas Sarkozy.

Juppé, ktorý je dnes starostom mesta Bordeaux, bol tiež v užšom okruhu Macronových kandidátov na post nového predsedu vlády.

Philippe bol vlani súčasťou Juppého volebného tímu (jeden z hovorcov kampane) pre stranícke primárky Republikánov, kandidátom na prezidenta sa však stal Francois Fillon. Svoju podporu pre Fillona počas predvolebnej kampane stiahol v marci po vypuknutí aféry Penelopagate, spojenej s fiktívnym zamestnávaním Fillonovej manželky a detí v Národnom zhromaždení, a dostal sa do okruhu blízkych spolupracovníkov Macrona.

Od marca 2012 je Philippe poslancom Národného zhromaždenia, do ktorého kandidoval za UMP. Starostom 180-tisícového Le Havre na severozápade Francúzska (región Normandia) sa stal v októbri 2010, druhý starostovský mandát potvrdil v marci 2014 už v prvom kole volieb. V decembri 2010 sa stal aj predsedom Komunitnej aglomerácie Le Havre (CODAH), ktorá sa zameriava na vnútroregionálnu spoluprácu lokalít z oblasti v okolí Le Havre. Aj v tejto funkcii už zastáva druhý mandát.

Philippe maturoval v nemeckom Bonne, je absolventom Inštitútu politických vied v Paríži (sekcia verejné služby) a tiež prestížnej Národnej školy pre verejnú správu (ENA). Svoju odbornú kariéru začínal v roku 1997 na Najvyššom súde, kde sa špecializoval na právne záležitosti v oblasti verejného obstarávania.

V júni 2016 sa zúčastnil na stretnutí skupiny Bilderberg.

Denník Le Parisien pripomenul, že v súkromí je Philippe veľkým fanúšikom boxu, na tréningy chodí aj trikrát za týždeň. Je spoluautorom dvoch politicko-detektívnych románov.
Samotný Macron dnes popoludní odcestuje do Berlína, kde sa stretne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Ide o Macronovu prvú zahraničnú cestu vo funkcii prezidenta Francúzskej republiky, ktorej sa ujal uplynulú nedeľu.

Macron má v utorok naplánované stretnutie s členmi Medzinárodného olympijského výboru a bude s nimi hovoriť o kandidatúre Paríža, ktorý sa chce v roku 2024 stať hostiteľom olympijských hier.

V stredu sa očakáva oznámenie mien posledných kandidátov Macronom založenej strany Republika vpred! do júnových parlamentných volieb. V tento deň by mal Macron predsedať aj prvému rokovaniu svojej vlády.

Koncom týždňa sa očakáva jeho návšteva francúzskych vojakov v zahraničí, buď v africkom Mali, alebo v Iraku, informovala dnes televízna stanica BFMTV.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.

\r\n
\r\nSamotný Macron dnes popoludní odcestuje do Berlína, kde sa stretne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Ide o Macronovu prvú zahraničnú cestu vo funkcii prezidenta Francúzskej republiky, ktorej sa ujal uplynulú nedeľu.
\r\n
\r\nMacron má v utorok naplánované stretnutie s členmi Medzinárodného olympijského výboru a bude s nimi hovoriť o kandidatúre Paríža, ktorý sa chce v roku 2024 stať hostiteľom olympijských hier.
\r\n
\r\nV stredu sa očakáva oznámenie mien posledných kandidátov Macronom založenej strany Republika vpred! do júnových parlamentných volieb. V tento deň by mal Macron predsedať aj prvému rokovaniu svojej vlády.
\r\n
\r\nKoncom týždňa sa očakáva jeho návšteva francúzskych vojakov v zahraničí, buď v africkom Mali, alebo v Iraku, informovala dnes televízna stanica BFMTV.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Philippe má 46 rokov, je povolaním právnik a v súčasnosti je členom tzv. umierneného krídla pravicovej strany Republikáni."}