Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Zahraničie

Obama a Cameron chcú spoločne bojovať proti domácemu terorizmu

Britský premiér David Cameron (vľavo) a americký prezident Barack Obama Foto: TASR/AP

"Vieme, proti čomu stojíme a vieme, ako zvíťazíme," zdôraznil britský premiér na návšteve vo Washingtone.

Washington 16. januára (TASR) - Americký prezident Barack Obama a britský premiér David Cameron dnes demonštrovali transatlantickú jednotu sľubujúc bojovať spoločne proti domácemu terorizmu po smrtiacich útokoch vo Francúzsku. Súčasne vyzvali americký Kongres, aby odložil uvalenie nových sankcií na Irán, kým pokračujú rokovania s Teheránom o jeho jadrovom programe.

Cameron pricestoval do Washingtonu týždeň po teroristických útokoch vo Francúzsku, pri ktorých bolo zabitých 17 nevinných ľudí a traja útočníci. Jeho návšteva podľa tlačovej agentúry AP poukazuje na strach, ktorý majú Európa a USA zo šírenia terorizmu.

"Toto je problém, ktorý vyvoláva veľkú bolesť srdca, tragédiu a deštrukciu. Ale je to jednoznačne problém, ktorý porazíme," zdôraznil Obama.

Britský premiér na spoločnej tlačovej konferencii označil tých, ktorí nesú zodpovednosť za uvedené útoky za "jedovatý, fanatický, smrteľný kult... Vieme, proti čomu stojíme a vieme, ako zvíťazíme," zdôraznil Cameron.

Stretnutie britského premiéra a amerického prezidenta vo Washingtone
Foto: TASR/AP

Obaja politici sa stretli v Bielom dome v čase, kedy sa predstavitelia ich krajín pridali k rokujúcim partnerom nového kola jadrových rokovaní s Iránom. Obama i Cameron energicky vyzvali Kongres, aby sa vyhol uvaleniu nových ekonomických sankcií na Irán uprostred týchto rokovaní argumentujúc, že by tým podrazili jemnú diplomaciu.

Obama dnes povedal, že nepovažuje násilný extrémizmus za existenciálnu hrozbu a je si istý tým, že ho je možné skôr či neskôr poraziť. "Ale nemôžeme ho poraziť iba zbraňami," vyhlásil.

Uviedol tiež, že USA a Británia sa intenzívne pokúšali nájsť rovnováhu medzi súkromím na internete a národnou bezpečnosťou, je však potrebné zachovať možnosť sledovať extrémistické skupiny online.