< sekcia Zahraničie

Od zásahu irackej federálnej armády utiekli z Kirkúku tisícky ľudí

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Iracká federálna armáda a šiitské milície PMF v pondelok 16. októbra vytlačili kurdské sily z Kirkúku a obsadili neďaleké ropné polia, letisko a základňu.

Kirkúk 19. októbra (TASR) - Tisícky civilistov utiekli zo severoirackého mesta Kirkúk, odkiaľ ich vyhnali obavy pred perzekúciami po tom, ako mesto obsadili sily irackej federálnej armády. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters.

Podľa nemenovaného zdroja odišlo z mesta okolo 100.000 ľudí i keď toto číslo nebolo možné nezávisle overiť. Situácia v mnohých predmestiach Kirkúku sa zdá byť pokojná a tieto štvrte fungujú normálne.

Ako uviedla agentúra Reuters, Kurdi opustili Kirkúk zo strachu pred prenasledovaním zo strany irackých ozbrojených zložiek, ktoré nad ním prevzali kontrolu po spornom referende o nezávislosti tamojšieho autonómneho regiónu Kurdistan odmietanom centrálnou vládou v Bagdade.

Iracká federálna armáda a šiitské milície PMF v pondelok (16. októbra) vytlačili kurdské sily z Kirkúku a obsadili neďaleké ropné polia, letisko a základňu.

Organizácia Spojených národov vyjadrila znepokojenie nad správami o utekajúcich civilistoch - prevažne Kurdoch - zo severných častí Iraku, kde prevzali kontrolu iracké sily. Mnohé obydlia a obchody civilistov sa stali terčom rabovania a sú zničené. OSN požiadala Bagdad, aby akékoľvek takéto násilie zastavil.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.